Një tjetër kampion bote nga viti 2014 u largua nga futbolli

Pas Andrea Schurrle (30) dhe Benedikt Howedes (32), një tjetër lojtar nga “brezi i artë” i kombëtares gjermane që fitoi titullin e botës në vitin 2014 i tha lamtumirë futbollit profesionist.

Kevin Grosskreutz, 32-vjeç, postoi në Instagram se po i jep lamtumirë futbollit profesional, duke shtuar se ai do të vazhdojë të luajë për një nga ekipet amatore.

“Pas 15 vjetësh, është koha t’i themi lamtumirë futbollit profesional,” tha Grosskreutz, i cili mund të vazhdojë karrierën në ekipin amator TuS Bovinghausen, i cili luan në divizionin e gjashtë.

Grosskreutz, i cili fitoi dy kampionate dhe Kupën e Gjermanisë me Borussia Dortmund, gjithashtu luajti për Galatasaray, Stuttgart, Darmstadt dhe së fundmi për divizionin e tretë Uerdingen.

Ai bëri gjashtë paraqitje për ekipin kombëtar gjerman dhe ishte gjithashtu pjesë e ekipit kombëtar që fitoi titullin botëror. Sidoqoftë, ai nuk bëri një paraqitje të vetme në turneun në Brazil.

Shokët e tij të skuadrës nga brezi i artë, Andrea Schurrle dhe Benedikt Howedes, gjithashtu janë pensionuar vitin e kaluar.

Kategoritë
Sport