Njeriu që shiti lëkurën e tij (‘The Man Who Sold His Skin’) shënon nominimin historik të Oskarit’ për Tunizinë

Historia prapa filmit të nominuar për Akademinë është e frymëzuar nga tregimi në jetën reale të një burri belg, Tim Steiner, i cili shiti të drejtat për të bërë tatuazh shpinën dhe ia ekspozoi atë artistit Wim Delvoye transmeton Gazeta e Re.

Është një trillim politik me një estetikë të sofistikuar dhe nominimi i parë i Tunizisë për Çmimin e Akademisë: “Njeriu që i shiti lëkurën”.

Pjesa e satirës së errët, pjesa e një drame romantike, filmi tregon historinë e refugjatit sirian të dashur Sam Ali (Yahya Mahayni) i cili është në gjendje të udhëtojë në Evropë falë një pakti Faustian.

Kur një artist bashkëkohor tatuazhon një vizë Shengen Evropiane nëpër shpinë, Ali e gjen veten të aftë të kalojë kufijtë ndërkombëtarë si një vepër e gjallë arti.

Shkrimtar-regjisori tunizian Kaouther Ben Hania u nis jashtë vendit të saj të lindjes për t’u zhytur në dy botë të kundërta, të refugjatëve dhe artit bashkëkohor.

“Nuk mund ta duroja më diskursin e viktimizimit mbi refugjatët,” tha drejtori, Ben Hania.

“Qëllimi im që nga fillimi ishte ta bëja atë një hero bashkëkohor që del në majë dhe e kthen aventurën në avantazhin e tij.”

Filmi, i xhiruar në Francë, Belgjikë dhe Tunizi, alternohet midis një toni bezdisës dhe të butë pasi thekson absurdin mizor të një sistemi ku objektet mund të udhëtojnë më lirshëm se njerëzit.

“Njeriu që shiti lëkurën e tij” është në listën e ngushtë në kategorinë e Filmit Artistik Ndërkombëtar për Oskaret, të cilat mbahen më 25 Prill.

Monica Bellucci luan një galleriste “bjonde false” ndërsa aktori sirian Yahya Mahayni portretizon një ëndërrimtar të ëmbël liridashës i cili lëkundet midis gëzimit dhe zemërimit në një situatë të paqëndrueshme.

‘Shpronësimi total’

Ndërsa refugjati është “në shpronësim total të trupit të tij” gjatë një pjese të historisë, “ai përfundimisht e rimerr zotërimin e tij”, tha Ben Hania.

Personazhet në histori “më ngjajnë mua, të shtyrë në ekstrem”, besoi ajo.

Ashtu si refugjati sirian, tha ajo, ajo ishte përballur me “probleme të dokumenteve për t’u larguar në Francë”.

Dhe si artistja e çuditshme në film, ajo tha, “Unë reflektoj në punën time deri në ekstrem”.

Filmat e saj të mëparshëm kanë fituar tashmë çmime, duke përfshirë “Bukuroshja dhe Qentë” për kërkimin e një gruaje të re për drejtësi pasi u përdhunua dhe “Zaineb Hates the Snow”, një dokumentar për një adoleshent tunizian që migron në Kanada.

Nominimi për Oskar “është i madh”, pranoi Ben Hania, i cili shtoi se i vjen keq për mungesën e mbështetjes institucionale për kinemanë në Tunizi.

Filmi u prodhua bashkë me 25 partnerë ndërkombëtarë, duke përfshirë në Belgjikë, Francë, Gjermani, Suedi, Tunizi dhe Katar, dhe u xhirua nga kinematografi libanez Christopher Aoun (“Capernaum”).

Rritja e buxhetit prej 2.5 milion euro (2.9 milion dollarë) ishte “një sfidë”, sipas një prej bashkë-prodhuesve, Nedim Cheikhrouha, i cili tha se projekti pothuajse u shemb një vit më parë për shkak të mungesës së fondeve.

Në Academy Awards, “Njeriu që shiti lëkurën e tij” ka më pak burime promovuese sesa pretendentët e tjerë, thanë prodhuesit.

Ben Hania, i cili thotë se tani është duke punuar në një film “në buzë të zhanreve” midis dokumentarit dhe trillimit, shpreson që nominimi për Oskar, të paktën, “t’i bëjë filmat e mi të ardhshëm pak më të lehtë”.

“Njeriu që shiti lëkurën e tij” u publikua këtë javë në Tunizi dhe do të shfaqet në Shtetet e Bashkuara nga 2 Prill, dhe në Suedi më 23 Prill./Gazeta e Re.

 

Kategoritë
Kulturë