“Nuk ekziston Islami,vdekje arabëve”, izraelitët fyejnë rëndë fenë islame dhe palestinezët

Më 5 qershor, një ‘Marsh i Flamurit’ u mbajt në Jeruzalemin Lindor të okupuar nga hebrenjtë e ekstremit të djathtë.

Në marshimin provokues të pranishëm nga mijëra njerëz u ngritën parullat fyese ndaj fesë islame

Hebrenjtë që sulmuan gjithashtu të rinjtë palestinezë në afërsi, ngritën parulla si “Vdekja për Arabët”, “Dilni nga këtu”, “Islami nuk ekziston”

Nga ana tjetër, palestinezët dolën në rrugë dhe u mblodhën para Portës së Damaskut për të reaguar ndaj aksionit.

Ndërsa demonstruesit palestinezë dënuan fyerjet, policia izraelite u përgjigj me plumba gome . Ndërsa tensioni në rajon u rrit me ndërhyrjen e policëve ku disa të rinj palestinezë u arrestuan./Gazetaere

 

Kategoritë
BotaLajme