OBSH: Përzierja e vaksinave Covid-19 midis dozave është ende jo e sigurt

Pandemia e koronavirusit ka vrarë mbi 2.9 milion njerëz dhe ka infektuar mbi 134 milion në mbarë botën.

OBSH ka përsëritur se nuk kishte “të dhëna adekuate” për ndërrimin e vaksinave midis dozave, pasi Franca tha se nën 55 vjeç që morën një vaksinë të parë AstraZeneca duhet të merrnin të dytën nga një vaksinë tjetër.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje për studime mbi të ashtuquajturën përzierjen dhe përputhjen midis vaksinave, por tha se nuk ka të dhëna gjithëpërfshirëse deri më tani mbi të cilat mund të bëjë ndonjë rekomandim.

Prandaj, agjencia shëndetësore e KB rekomandon që i njëjti produkt duhet të përdoret për të dyja dozat.

Virusi godet Greqinë

Greqia ka parë një numër rekord të infeksioneve ditore disa herë në javët e fundit, por gjithashtu ka qenë duke kryer një numër rekord të testeve.

Njësitë e kujdesit intensiv në shumë pjesë të vendit janë me kapacitet ose afër kapacitetit, dhe vdekjet mbeten në një nivel të lartë prej më shumë se 70 në ditë, pavarësisht se vendi është nën masa të tipit bllokim që nga vjeshta.

Vendi ka parë një reagim në rritje kundër kufizimeve të zgjatura, të cilat kanë mbajtur restorante, bare dhe kafene që operojnë në bazë të ofrimit ose marrjes me vete vetëm që nga fillimi i nëntorit, dhe mbyllin shkollat ​​dhe dyqanet me pakicë për muaj.

Njerëzve u lejohet të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm për arsye të caktuara dhe duhet t’u dërgojnë një mesazh me shkrim autoriteteve ose të mbajnë një formular të vetëdeklarimit.

Këtë javë, autoritetet lejuan që dyqanet e shitjes me pakicë të rihapen në bazë të një takimi dhe tre klasat e fundit të shkollës së mesme do të rihapen për klasat personale të hënën. Studentët dhe mësuesit do të duhet t’i nënshtrohen dy testeve në shtëpi në javë në mënyrë që të marrin pjesë. Testet ofrohen falas nga farmacitë dhe të gjithë të tjerët do të kenë të drejtën e një prove falas në javë.

Autoritetet greke të shëndetit kanë thënë se variantet e koronavirusit, veçanërisht varianti nga Britania, tani përbëjnë rreth 85% të rasteve.

Numri i të vdekurve nga viruset në Itali mbetet i lartë

Italia ka parë një stabilizim të infeksioneve të reja të nxitura nga variantet gjatë tre javëve të fundit, megjithëse numri i saj i përditshëm i vdekjeve mbetet kokëfortësisht i lartë, mesatarisht 300-500 njerëz në ditë.

Italia, ku filloi shpërthimi i Evropës për herë të parë, ka popullsinë më të vjetër të kontinentit dhe mosha mesatare e viktimave të virusit ka mbetur rreth 80 gjatë gjithë pandemisë.

Numri i vazhdueshëm i lartë i përditshëm i vdekjeve, i cili e rendit Italinë në vendin e dytë pas Britanisë në Evropë, ka shkaktuar kritika se muajt e parë të fushatës së ngadaltë të vaksinimit të vendit nuk arritën t’i japin përparësi më të vjetrit dhe më të prekshmit në vend.

Me një popullsi prej 60 milion, Italia ka administruar 12 milion doza të vaksinës. Rreth 4.2 milion doza u kanë shkuar njerëzve mbi 80 vjeç, me gjysmë milioni të tjerë për banorët e shtëpive të pleqve. Pjesa tjetër i është dhënë personelit mjekësor, mësuesve, oficerëve të zbatimit të ligjit dhe grupeve të tjera profesionale.

Qeveria vendosi pjesën më të madhe të Italisë nën masat më të rrepta të bllokimit në mes të marsit pasi filloi valën e fundit dhe vendosi të gjithë vendin në bllokim të plotë gjatë festës së Pashkëve për të parandaluar udhëtimet dhe tubimet.

Ajo ka thënë që kufizimet në restorante dhe bare do të mbesin deri në fund të Prillit, duke shkaktuar protesta të dhunshme këtë javë nga pronarët e restoranteve.

Agjensia Agenas, e cila monitoron kapacitetin rajonal të kujdesit shëndetësor, tha të Premten se zënia e njësisë së kujdesit intensiv të Italisë për pacientët me virus është shumë më larg se pragu i vendosur nga qeveria.

Agjencia tha se ICU-ja në të gjithë vendin është me kapacitet 40%, 10 pikë përqindje mbi pragun e vendosur nga qeveria për të siguruar plotësimin e nevojave të tjera, jo-virus të kujdesit kritik.

Spanja zgjeron programin e vaksinimit në Madrid

Spanja po zgjeron programin e saj të vaksinimit në Madrid, me goditje që administrohen në arenën e madhe të brendshme WiZink të qytetit të Premten.

Rreth 4,000 njerëz midis 60 dhe 65 vjeç morën vaksinën AstraZeneca atje në ditën e parë.

Qeveria rajonale e Madridit tashmë ka ngritur qendra të vaksinimit masiv në dy vende të tjera kryesore në kryeqytetin spanjoll.

Nga kjo fundjavë, 10 spitale publike në rajon do t’i bashkohen përpjekjes së vaksinimit, e cila deri më tani ka ndodhur kryesisht në qendrat shëndetësore.

Autoritetet shëndetësore spanjolle tani po u japin vaksinën AstraZeneca vetëm njerëzve midis 60 dhe 69 vjeç, për shkak të lidhjeve të mundshme midis vaksinës dhe mpiksjeve të gjakut jashtëzakonisht të rralla në njerëz më të rinj se 60 vjeç.

Madrid po mban në vend kufizimet e tij në tubime dhe lëvizje për dy javë të tjera në mes të një ngritjeje graduale në raste të reja.

Disa rajone të tjera Spanjolle po sjellin kufizime për të njëjtën arsye.

Belgjika sheh rënie të shifrave ditore

Rastet e reja dhe shtrimet në spital po bien në Belgjikë, por autoritetet shëndetësore të vendit po paralajmërojnë se ka ende një rrugë të gjatë për të bërë në luftën kundër virusit.

Pas një rritje të qëndrueshme 27-ditore të shtrimeve në spital, virologu Yves Van Laethem tha të Premten se numrat ranë me 3% gjatë shtatë ditëve të fundit në një mesatare prej 253 pranimesh ditore dhe pritet të vazhdojnë të ulen.

Autoritetet belge shëndetësore thanë se numri ditor i rasteve të reja të konfirmuara ra 25%, për të arritur mesatarisht në 3,592.

Sidoqoftë, situata në spitale mbetet kritike. Rreth një e treta e 3,128 pacientëve të shtruar në vend janë në njësitë e kujdesit intensiv.

Gjithsej 23,348 njerëz kanë vdekur nga virusi në Belgjikë, një vend me 11.5 milion banorë. Rreth 14.6% e popullsisë ka marrë dozën e parë të vaksinës.

Gjermania lëviz për të forcuar ligjin kombëtar të viruseve

Udhëheqësit gjermanë kanë rënë dakord të shtrëngojnë ligjin kombëtar të viruseve, tha qeveria të premten, në një lëvizje për t’i dhënë Berlinit pushtetin më të centralizuar përballë një bllokimi mbi masat e bllokimit.

Gjermania mbetet e mbërthyer nga nivelet në rritje të infeksionit, pavarësisht nga vendet kulturore, restorantet dhe objektet e kohës së lirë janë mbyllur për muaj me radhë.

Aktualisht, masat vendosen në konsultim me Berlinin dhe, në teori, zbatohen nga shtetet federale.

Megjithatë, udhëheqësit rajonalë dhe kombëtarë janë të ndarë në lidhje me kufizimet, me Merkel që bën thirrje për një bllokim më të rreptë pasi disa rajone dhe qytete lehtësojnë në mënyrë të njëanshme kufizimet.

Pa asnjë shenjë konsensusi, bisedimet midis Merkel dhe kryeministrave të shtetit të planifikuara për të hënën janë anuluar.

Takimet e rregullta kanë vendosur deri më tani politikën për luftën e Gjermanisë kundër pandemisë, por janë shënuar nga mosmarrëveshje të ashpra dhe pajtueshmëri njolla në javët e fundit.

Më e rëndësishmja, disa shtete nuk kanë ndjekur një marrëveshje për të rikthyer në lehtësimin e masave në zonat ku shkalla e incidencës shtatë-ditore tejkalon 100 raste për 100,000 njerëz.

Hapet qendra më e madhe e vaksinimit çek, por duke pritur vaksina

Qendra më e madhe e vaksinimit në Republikën Çeke u vu në hapat e saj, por ajo nuk do të jetë plotësisht operacionale deri në maj pasi vendi i goditur keq nga pandemia pret më shumë vaksina.

Qeveria është vënë nën kritika për trajtimin e saj të pandemisë, duke përfshirë dështimin e saj për të porositur sa më shumë vaksina që mund të ishin në programin e BE.

Pas një grindjeje në Bruksel për shpërndarjen e vaksinave shtesë midis vendeve anëtare, Çekët tani parashikohet të mbeten pas të gjitha vendeve të tjera të BE deri në mes të vitit.

Vendi me 10.7 milion banorë ka numrin më të lartë të vdekjeve në botë për kokë banori, sipas Our World in Data, ndërsa normat e infeksionit sapo kanë filluar të lehtësohen.

Varianti i MB tani dominues në Qipro

Varianti shumë ngjitës i MB është tani mbizotërues në Qipro, tha ministria e saj e shëndetësisë, duke e lidhur atë me një rritje të fundit të infeksioneve.

Ministria tha se të gjitha 111 mostrat pozitive të marra në mars dhe të dërguara në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve u gjet se ishin varianti i njohur si B.1.1.7, i cili u zbulua për herë të parë në Britani në fund të vitit të kaluar.

Rezultatet shpjegojnë një rritje të fundit të infeksioneve pasi që lloji është rreth 50 për qind më ngjitës sesa lloji më i zakonshëm, tha ministria e shëndetësisë.

Një krahasim i hershëm me mostrat e janarit dhe shkurtit, i lëshuar në mars, tregoi se varianti britanik përbënte rreth një të katërtën e të gjitha rasteve.

Spitalet e Parisit përgatiten për kulmin e valës së tretë në mes të prillit

Vala e tretë aktuale e virusit që ngërthen Francën duhet të arrijë kulmin e saj rreth 20 Prill, sipas parashikimeve të vendosura nga grupi i spitaleve të Parisit AP-HP.

Këto parashikime gjithashtu vlerësuan se do të kishte pak më pak se 2,000 pacientë në njësitë e kujdesit intensiv spitalor në rajonin e Parisit rreth asaj kulmi.

Finlanda synon të lehtësojë gradualisht kufizimet

Qeveria finlandeze ka në plan të lehtësojë gradualisht kufizimet e vendit drejt verës, tha Kryeministrja Sanna Marin të premten në një konferencë shtypi.

Ajo shtoi megjithatë, se përhapja e virusit është akoma e rëndë dhe tha se kufizimet nuk duhet të hiqen para kohe.

Kryeministri i Norvegjisë gjobitet për shkeljen e masave

Policia norvegjeze tha të Premten se ata kanë gjobitur kryeministren Erna Solberg për thyerjen e rregullave të distancimit shoqëror kur ajo organizoi një mbledhje familjare për të festuar ditëlindjen e saj.

Gjoba është për 2,352 dollarë, tha shefi i policisë Ole Saeverud në një konferencë shtypi.

Kryeministrja me dy mandate kërkoi falje muajin e kaluar për organizimin e një ngjarje për ditëlindjen e saj të 60-të me 13 anëtarë të familjes në një vendpushim malor në fund të Shkurtit, pavarësisht nga një ndalim i qeverisë për mbledhjet e më shumë se 10 njerëzve.

Ndërsa policia nuk do të kishte lëshuar një gjobë në shumicën e rasteve të tilla, kryeministri ka qenë në krye të punës së qeverisë për të vendosur kufizime, tha policia.

 Gjibraltari kthehet në normalitet pas vaksinimeve masive

Në Gjibraltar, njerëz pa maska ​​po përshëndesin njëri-tjetrin në rrugë, miqtë që mblidhen për të ngrënë brenda restoranteve dhe tifozët e sportit po marrin pjesë përsëri në ngjarje të drejtpërdrejta.

Territori i vogël britanik në majën jugore të Spanjës, është bërë një nga vendet e para në botë për të vaksinuar pjesën më të madhe të popullsisë së saj të rritur, duke lejuar heqjen e kufizimeve të virusit dhe jeta pothuajse të kthehet në normalitet.

Që nga fundi i marsit, maskat kërkohen vetëm në hapësirat e mbyllura publike, dyqanet dhe transportin publik.

Dhe një shtetrrethim mes mesnatës dhe 5 të mëngjesit gjithashtu u hoq, duke rritur biznesin në bare dhe restorante të cilat u rihapën vetëm në 1 Mars pas disa muajsh kufizimesh.

Që nga e hëna nuk do të ketë më asnjë kufizim në numrat që mund të ulen së bashku në një bar apo restorant.

Me një popullsi prej 34,000, pandemia mori 94 jetë, shumica këtë janar dhe shkurt, dhe infektoi gati 4,300 banorë.

Por falë vaksinës, nuk ka patur shtrime të lidhura me virusin për më shumë se dy javë në territorin prej vetëm 6.8 kilometrash katrorë.

Irani regjistron 155 vdekje

Zyrtarët iranianë thanë se numri i vdekjeve ditore u rrit me 155, duke e vendosur totalin e vendit në 64,039 që nga e premtja.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Sima Sadat Lari tha se 22,478 raste të reja të konfirmuara u regjistruan që një ditë më parë, duke e çuar totalin e Iranit në pandemi në 2,029,412.

Të paktën 2,567 njerëz u shtruan në spital me virusin, shtoi ajo.

Të shtunën, Irani do të fillojë të vendosë 10 ditë kufizime në 257 qytete. Mbylljet përfshijnë të gjitha parqet, restorantet, sallonet e bukurisë, qendrat tregtare dhe libraritë.

Irani ka më shumë se 800 qytete dhe qyteza. Vetëm 11 qytete konsiderohen plotësisht të sigurta për sa i përket infeksioneve dhe nuk kanë kufizime, ndërsa pjesa tjetër ka shkallë të ndryshme të kufizimeve.

Libia merr 57,000 doza AstraZeneca nga Covax

Libia ka marrë më shumë se 57,000 doza vaksinash nga iniciativa Covax.

Agjencia e KB për fëmijë, UNICEF, tha se dozat që mbërritën të enjten vonë u janë dhënë punonjësve shëndetësorë, njerëzve më të vjetër se 75 vjeç dhe personave me sëmundje kronike.

Qendra Kombëtare e Libisë për Kontrollin e Sëmundjeve tha se 57,600 doza të vaksinës Oxford AstraZeneca ishin në dërgesën e parë Covax në Libi.

Të dielën, Libia mori 101,250 doza të vaksinës Sputnik V.

Libia ka parë një numër të ënjtur të rasteve.

Qarku prej rreth 7 milion njerëzve ka raportuar më shumë se 166,000 raste të konfirmuara dhe 2,799 vdekje të lidhura me virusin që nga fillimi i pandemisë.

Sidoqoftë, numrat aktualë, si kudo në botë, mendohet të jenë shumë më të lartë.

 Covax thotë se Instituti i Serumit i Indisë do të sigurojë vaksina të virusit

Instituti i Serumit i Indisë (SII) është ligjërisht i detyruar të dërgojë vaksina në strukturën globale të ndarjes së vaksinave Covax, tha bashkëdrejtuesi i tij Gavi të premten në një dispozitë që mund të komplikojë përpjekjet e firmës për të rritur furnizimet e brendshme.

India, ku infeksionet janë rritur në mbi 13 milion, pezulloi të gjitha eksportet kryesore të vaksinave muajin e kaluar për të mbushur kërkesën në shtëpi, duke detyruar prodhuesin më të madh të vaksinave në botë që të devijojë pothuajse të gjithë prodhimin e saj në tregun e brendshëm.

Pakti i specifikuar Gavi do të merrte nga SII 1.1 miliardë doza ose të vaksinës AstraZeneca ose asaj të Novavax, me 200 milion të kryera, dhe pjesën tjetër në opsion.

Partneri i SII AstraZeneca tashmë i ka lëshuar një njoftim ligjor mbi vonesat në dërgesat e tjera, edhe pse shumë shtete indiane janë ankuar për një mungesë me të cilën përballen marrësit përparësorë.

Gavi tha se pakti i tij me SII hyri në fuqi kur Organizata Botërore e Shëndetësisë miratoi qëllimin e AstraZeneca më 15 shkurt, pasi një burim tha se SII fillimisht duhej të dërgonte doza në Covax vetëm nga maji.

Një tjetër rekord ditor për Indinë ndërsa infeksionet rriten

India ka raportuar 131.968 infeksione të reja, një rritje rekord për një të tretën ditë radhazi, treguan të dhënat nga ministria e shëndetësisë.

Vdekjet u rritën me 780 në një total prej 167,642.

Me një numër të përgjithshëm në 13.06 milion, ngarkesa e përgjithshme e çështjeve në Indi ishte e treta më e larta në mbarë botën, pas SHBA-së dhe Brazilit.

 Koreja e Jugut zbaton masa për frikën e valës së katërt

Koreja e Jugut po rivendos një ndalim në klubet e natës, bare karaoke dhe ambiente të tjera argëtuese gjatë natës, thanë autoritetet të premten, pasi numri i rasteve të reja u rrit, duke u frikësuar për një valë të katërt të mundshme të shpërthimeve.

Uljet do të fillojnë të hënën për tre javë, pasi numërimet e përditshme të rasteve të reja u rritën në një lartësi prej tre muajsh në ditët e fundit.

Do të mbahet ndalimi i tanishëm i darkës në orën 10 pasdite (1300 GMT) dhe ndalimi i mbledhjeve të më shumë se katër personave.

Australia të blejë 20 ml doza shtesë të vaksinës Pfizer-BioNTech

Australia ka thënë se ka përfunduar një marrëveshje për të blerë një shtesë prej 20 milion dozash të vaksinës Pfizer-BioNTech pasi shpejt rrotullohet nga plani i saj i mëparshëm për t’u mbështetur kryesisht në vaksinën AstraZeneca.

Kryeministri Scott Morrison njoftoi marrëveshjen vetëm disa orë pasi tha se Australia do të ndalonte përdorimin e vaksinës AstraZeneca për njerëzit e moshës nën 50 vjeç.

Ai tha se marrëveshja do të thotë që Australia do të marrë gjithsej 40 milion doza të vaksinës Pfizer-BioNTech deri në fund të vitit, mjaftueshëm për të inokuluar 20 milion njerëz në vendin prej 26 milion.

Qendra e Australisë erdhi pasi Agjencia Evropiane e Barnave tha këtë javë se kishte gjetur një “lidhje të mundshme” midis vaksinës AstraZeneca dhe mpiksjeve të rralla të gjakut, megjithëse rregullatorët në Mbretërinë e Bashkuar dhe Bashkimin Evropian theksuan se përfitimet e marrjes së vaksinës vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet për shumicën e njerëzve.

Kina raporton 21 raste të reja kontinentale kundrejt 24 një ditë më parë

Kina ka raportuar 21 raste të reja Covid-19 për 8 Prill, nga 24 raste një ditë më parë, ka thënë autoriteti kombëtar shëndetësor i vendit.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit, në një deklaratë, tha se tetë nga rastet e reja ishin infeksione lokale, të gjitha u raportuan në provincën jugperëndimore Yunnan.

Numri i rasteve të reja asimptomatike, të cilat Kina nuk i klasifikon si raste të konfirmuara, u rrit në 12 nga gjashtë një ditë më parë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara Covid-19 në Kinë tani qëndron në 90,386, ndërsa numri i të vdekurve mbeti i pandryshuar në 4,636.

MB për të klasifikuar destinacionet e udhëtimit në maj

Britania do të konfirmojë në fillim të majit nëse do të lejojë udhëtimin ndërkombëtar të rifillojë nga 17 maj dhe cilat vende do të bien në kategoritë e kuqe, qelibar ose jeshil në një sistem të ri semafori bazuar në rreziqet Covid-19.

Duke dhënë detaje të reja sesi shpreson të lejojë njerëzit të udhëtojnë këtë verë, Taskforca Globale e Udhëtimit e qeverisë gjithashtu tha se po vazhdonte puna për zhvillimin e një sistemi çertifikimi, të quajtur ndonjëherë “pasaporta vaksine”, për udhëtimet përbrenda dhe jashtë.

Britania gradualisht po del nga një bllokim i rreptë dimëror i nxitur nga një rritje e madhe e infeksioneve dhe vdekjeve nga Covid-19. Siç qëndrojnë gjërat, udhëtimet ndërkombëtare janë të ndaluara përveç në rrethana specifike të përcaktuara nga qeveria.

Numrat e rasteve kanë rënë në mënyrë dramatike që nga kulmi i janarit, dhe një nga përparësitë kryesore të qeverisë është të shmangë minimin e suksesit të programit kombëtar të vaksinimit Covid-19 duke importuar variante rezistente ndaj vaksinave nga jashtë.

Deri më tani, më shumë se 31.8 milion njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë të paktën një dozë vaksine, ndërsa 6.1 milion kanë marrë dy, në një nga fushatat më të shpejta të vaksinimit masiv në botë.

 Një në pesë të rritur në Francë u vaksinuan

Një në pesë të rritur në Francë tani është vaksinuar kundër Covid-19, ka njoftuar Kryeministri Jean Castex, për arritjen e objektivit të 10 milion vaksinave.

“Ne e arritëm këtë objektiv një javë më parë falë mobilizimit të punëtorëve shëndetësorë. Franca po vaksinon në një mënyrë të madhe”, tha ai gjatë një vizite në një qendër vaksinash.

Të paktën 437,000 vaksina, një rekord i lartë në 24 orë, u kryen në të gjithë vendin. Një total prej 10,114,284 njerëz kanë marrë të paktën një injeksion dhe 3,484,006 kanë marrë të dyja dozat që nga fillimi i fushatës më 27 dhjetor të vitit të kaluar.

New York për të ofruar ndihmë Covid për emigrantët e përjashtuar më parë

Në programin më të madh të këtij lloji, ligjvënësit e New York-ut kanë krijuar një fond prej 2.1 miliardë dollarë për të ndihmuar punëtorët që humbën vendet e punës ose të ardhurat gjatë pandemisë së koronavirusit por u përjashtuan nga programet e tjera të ndihmës qeveritare për shkak të statusit të tyre të imigracionit.

Fondi, i cili kaloi këtë javë si pjesë e buxhetit të shtetit, do të japë pagesa deri në 15,600 dollarë për punëtorët që jetonin në vend në mënyrë të paligjshme dhe nuk ishin të ligjshëm për kontrolle stimuluese federale, ndihmë papunësie ose përfitime të tjera.

Rreth 300,000 punëtorë mund të përfitojnë, sipas disa vlerësimeve.

Shtete të tjera u kanë ofruar ndihmë punëtorëve të paautorizuar, por asgjë në këtë shkallë.

Fondi i ndihmës së Kalifornisë ofron pagesa me para në dorë deri në 500 dollarë.

Venezuela thotë se ka kapacitet prodhues për vaksinat eksperimentale kubane

Venezuela ka kapacitetin për të prodhuar kandidatin eksperimental kuban vaksinë të koronavirusit të njohur si Abdala në një strukturë biomjekësore në Karakas, ka thënë Nënpresidenti Delcy Rodriguez.

Akademitë e mjekësisë dhe shkencës, si dhe punonjësit e sektorit shëndetësor i kanë kërkuar qeverisë së Presidentit Nicolas Maduro të shpejtojë një fushatë të bllokuar të vaksinimit.

Qeveria e Venezuelës, e cila ka marrë 750,000 vaksina nga Sputnik V e Rusisë dhe Sinopharm e Kinës, thotë se vendi nuk ka qenë në gjendje të blejë vaksina për shkak të sanksioneve të SHBA-së që kanë ngrirë pasuritë në llogaritë e jashtme.

Kuba filloi provat e fazës së vonë në mars të dy nga pesë shkrepjet eksperimentale, Soberana 2 dhe Abdala, të cilat do të jenë vaksinat e para Covid-19  të Amerikës Latine nëse ato tregohen të suksesshme.

Ishulli Karaibe i drejtuar nga komunistët zhvilloi një sektor të madh bioteknologjik pjesërisht në përgjigje të një ndalimi gjymtues tregtar të SHBA.

Gjyqet për Abdala, të emërtuara pas një poezie nga heroi i pavarësisë Kubane të shekullit të 19-të, Jose Marti, do të përfundojnë në korrik dhe rezultatet e para do të botohen në gusht, sipas mediave shtetërore.

Venezuela ka raportuar 170,189 infeksione dhe 1,705 vdekje nga Covid-19 që nga muaji mars i vitit 2020. Drejtuesit e opozitës dhe mjekët thonë se numri i përgjithshëm i rasteve ka të ngjarë të jetë më i lartë se ai për shkak të testimeve të kufizuara.

 

 

Kategoritë
FamiljeShëndetësi