OKB: Mbi 10 milionë njerëz mund të largohen nga Ukraina nëse vazhdon dhuna

Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric, tha në konferencën e tij të përditshme për shtyp se nevojat humanitare në Ukrainë janë rritur pas sulmit të Rusisë

OKB-ja ka paralajmëruar se më shumë se 10 milionë njerëz mund të largohen nga shtëpitë e tyre nëse dhuna vazhdon në Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric, tha në konferencën e tij të përditshme për shtyp se nevojat humanitare në Ukrainë janë rritur pas sulmit të Rusisë.

“Më shumë se 10 milionë njerëz mund të largohen nga shtëpitë e tyre nëse dhuna vazhdon, ndërsa 4 milionë prej tyre mund të shkojnë në vendet fqinje”, tha Dujarric.

Duke thënë se 1 milion njerëz janë larguar nga vendi pas fillimit të sulmeve të Rusisë ndaj Ukrainës, Dujarric deklaroi se 249 persona kanë humbur jetën dhe 553 persona janë plagosur në konflikte.

Kategoritë
BotaLajme