OKB paralajmëron Izraelin se kapja e tokës nga Jeruzalemi Lindor mund të përbëjë krime lufte

KB i bën thirrje Tel Avivit që menjëherë të shfuqizojë të gjitha dëbimet e dhunshme të palestinezëve në lagjen Sheikh Jarrah të okupuar të Bregut Perëndimor.

Kombet e Bashkuara e kanë nxitur Izraelin të anulojë çdo dëbim të detyruar në Jeruzalemin Lindor të pushtuar nga Izraeli, duke paralajmëruar se veprimet e tij mund të përbëjnë “krime lufte”.

“Ne i bëjmë thirrje Izraelit që të ndërpresë menjëherë të gjitha dëbimet e detyruara,” u tha gazetarëve zëdhënësi i zyrës së të drejtave të KB Rupert Colville të premten në Gjenevë.

“Ne dëshirojmë të theksojmë se Jeruzalemi Lindor mbetet pjesë e territorit të okupuar palestinez, në të cilin zbatohet ligji ndërkombëtar humanitar,” tha Colville.

Komenti i tij erdhi pasi 15 palestinezë u arrestuan në Jeruzalemin Lindor të pushtuar nga Izraeli brenda natës në përleshje me policinë për një kërcënim dëbimi kundër katër familjeve palestineze.

Natën e dytë të drejtpërdrejtë të protestave në lagjen Sheikh Jarrah u nxit nga një mosmarrëveshje tokësore për disa vjet midis palestinezëve dhe kolonëve ilegalë hebrenj në rajonin strategjik pranë qytetit të vjetër të Jeruzalemit.

Tensione të reja janë shkaktuar nga një çështje e zgjatur ligjore mbi shtëpitë e katër familjeve palestineze në tokën e pretenduar nga hebrenjtë, e cila pritet të dalë përpara Gjykatës së Lartë të hënën.

 Izraeli kërkoi të ndalonte veprimet

“Fuqia pushtuese…nuk mund të konfiskojë prona private në territorin e okupuar,” tha ai, duke shtuar se transferimi i popullatave civile në territorin e okupuar ishte i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar dhe “mund të përbëjë krime lufte”, tha Colville.

Colville kërkoi që Izraeli të ndalojë veprimet që “kontribuojnë më tej në një mjedis detyrues ose çon në një rrezik të transferimit me forcë”.

“Ne më tej i bëjmë thirrje Izraelit të respektojë lirinë e shprehjes në mbledhje, duke përfshirë edhe ata që protestojnë kundër dëbimeve dhe të ushtrojë përmbajtje maksimale në përdorimin e forcës,” tha ai.

 

Përplasje të dhunshme

Përplasjet e fundit pasuan dhunën të mërkurën në mbrëmje, kur 22 palestinezë u plagosën, sipas Gjysmëhënës së Kuqe. Policia izraelite tha se kishte bërë 11 arrestime.

Në fillim të këtij viti, një gjykatë e rrethit në Jeruzalem vendosi që shtëpitë i përkisnin ligjërisht kolonëve hebrenj të paligjshëm, duke përmendur blerjet e bëra kur e gjithë Palestina historike, përfshirë atë që tani është Izrael, ishte nën sundimin Britanik.

Paditësit hebrenj pretenduan se familjet e tyre e humbën tokën gjatë luftës që shoqëroi krijimin e Izraelit më 1948, një konflikt që gjithashtu pa qindra mijëra palestinezë të zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Ligji izraelit lejon hebrenjtë që mund të provojnë titullin para vitit 1948 të rimarrin pronat e tyre.

Nuk u jep të njëjtën të drejtë palestinezëve.

 

Seancë vendimtare të hënën

Colville theksoi se “Izraeli nuk mund të vendosë ligjet e veta në territorin e okupuar, përfshirë Jeruzalemin Lindor”.

Izraeli kapi Jeruzalemin lindor më 1967 dhe më vonë e aneksoi atë, në një veprim që nuk u njoh nga shumica e komunitetit ndërkombëtar.

Vendimi i gjykatës së rrethit zemëroi palestinezët në Sheikh Jarrah, të cilët e shikuan atë si një hap të mëtejshëm në atë që ata e shohin si një përpjekje të kolonëve hebrenj për të përzënë arabët nga Jeruzalemi Lindor.

Gjykata e Lartë e Izraelit u kishte bërë thirrje palëve për të kërkuar një kompromis, por kur ai dështoi ajo njoftoi se do të zhvillonte një seancë të re të hënën, gjatë së cilës pritet të vendosë nëse palestinezët mund të apelojnë vendimin e gjykatës së rrethit.

Një proces apelimi mund të zgjasë me vite.

 

Khamenei: Lufta kundër Izraelit ‘një detyrë publike’

Ndërkohë, Udhëheqësi Suprem i Iranit u bëri thirrje kombeve Myslimane të Premten të vazhdojnë luftimet kundër Izraelit, i cili ai tha se nuk ishte një shtet por një “garnizon terrorist” kundër Palestinezëve.

“Lufta kundër këtij regjimi despotik është lufta kundër shtypjes dhe lufta kundër terrorizmit. Dhe kjo është një detyrë publike për të luftuar kundër këtij regjimi,” tha Ajatollah Ali Khamenei në një fjalim televiziv.

Khamenei ishte duke folur në Ditën vjetore të Kudsit, e cila përdor emrin arab për Jeruzalemin, të mbajtur të premten e fundit të muajit Ramazan të agjërimit musliman.

“Bashkëpunimi i kombeve myslimanë mbi Kudsin (Jeruzalemin) është një makth për sionistët,” tha Khamenei.

Pandemia e koronavirusit e detyroi qeverinë iraniane të anulonte paradën e saj vjetore të Ditës së Kudsit.

Por media shtetërore iraniane tregoi pamjet e motoçiklistëve dhe automjeteve që fluturonin me flamuj palestinezë dhe libanezë të Hezbollahut duke vozitur nëpër rrugët e Teheranit.

Ata gjithashtu publikuan fotografi të njerëzve që digjnin flamuj izraelitë dhe amerikanë.

 

Kategoritë
BotaLajme