Opozita nuk e sheh të arsyeshme vazhdimin e seancës: Kurti nuk ka interes për të ardhmen e dialogut

Në mungesë të kryeministrit Albin Kurti se seancën plenare ku po diskutohet për dialogun Kosovë-Serbi partitë opozitare po e shohin të paarsyeshme vazhdimin e seancës, raporton Ekonomia Online.

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu- Kodra e ka quajtur vazhdimin e kësaj seance të pakuptimtë.

Sipas Deliu Kodrëa braktisja e senacës nga kryeministri Kurti pa i dëgjuar deputetët lidhur me dialogun është ikje prej përgjegjësisë.

“Për mua kjo senacë është e pakumtimtë,  kur Kryeministri Kurti e bën një raport dhe e braktisë seancën dhe nuk dëgjon deputetët. Forma qysh është ftuar kjo seancë është ikje prej përgjegjësisë që kryeminsitri Kurti po e bën cdo herë. Gjithë moralizimi i Kurtit me familjet e të pagjeturve ka qenë moralizim i rrejshëm” është shprehur ajo.

Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha e ka konsideruar se është e nevojshme përfshirja e një të deleguari nga ShBA në dialog.

Kurse Berisha ka thënë se kjo seancë nuk është e arsyeshme të vazhdojnë pa prezencën e Kurtit.

“Meqnesëse ai nuk është këtu nuk është dashur të vazhdojë kjo senacë” ka theksuar ai.

Armend Zemaj deputet nga LDK-ja ka vlerësuar se pas raportimit të Kurtit u pa që ai nuk është i interesuar për të diskutuar për të ardhmen e dialogut.

“U pa fatkeqësisht që kryeministri nuk ishte i interesuar të diskutojë për të ardhmen e dialogut por u mor vetëm më të kaluarën e tij”, u shpreh ai.

Kategoritë
LajmeVendi