Orban: Gjermania dhe BE na japin katër miliardë euro por na marrin gjashtë miliardë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán, deklaroi se vendet më të pasura të Bashkimit Evropian, të udhëhequr nga Gjermania, nën pretekste të ndryshme, marrin çdo vit rreth gjashtë miliardë euro nga Hungaria, ndërsa Hungaria merr katër miliardë euro nga buxheti nga BE.

Orbán iu përgjigj Martin Schulz, ish-kreu i Partisë Socialdemokrate Gjermane dhe president i Parlamentit Evropian midis 2012 dhe 2017, i cili, siç deklaroi kryeministri hungarez, sulmoi Hungarinë për vite me radhë sepse mbronte kufijtë e saj dhe nuk pranonte migrantë.

Sipas agjencisë MTI, në një intervistë për “Deutschlandfunk”, Schulz akuzoi qeverinë hungareze për shtypje të medias, antisemitizëm dhe përfitim.

Me atë rast, Orban theksoi se gazetarët në Hungari kanë më shumë liri sesa kolegët e tyre nga Gjermania.

Orban nuk dorëzohet: Nuk ka kompromis me Brukselin

Sa për akuzat e antisemitizmit, Orban u përgjigj se “antisemitizmi i hapur dhe ngacmimi i hebrenjve po ndodh akoma në Gjermani”, dhe se është e pakonceptueshme që kjo të ndodhë në Hungari.

Kryeministri i Hungarisë gjithashtu tha se gënjeshtra më e madhe e Schulz ishte në lidhje me shpërndarjen e parave të Bashkimit Evropian, njoftoi Tanjug.

“Schultz dhe shumë gjermanë pretenduan t’u japin para të varfërve dhe për këtë arsye ishin në deficit. Në fakt, ata përfitojnë më së shumti nga tregu i vetëm evropian. Ata u japin para nga fitimet e tyre anëtarëve të tjerë përmes buxhetit të BE, dhe shumë prej tyre përfundojnë përsëri në duart e tyre. Hypshtë hipokrite të presësh që të jemi mirënjohës për këtë, “tha Orban.
Orban tha se situata ishte e qartë.

“Anëtarësimi i Hungarisë në BE nuk i kushton Gjermanisë një cent, ata përfitojnë nga ne,” theksoi Orban.

Kategoritë
BotaLajme