Partia e Merkel-it përballet me humbje në dy zgjedhje të shtetit gjerman

Blloku i Unionit të Kancelares Angela Merkel është goditur gjatë dy javëve të fundit nga akuzat se dy ligjvënës përfituan nga marrëveshjet për të blerë maska në fillim të pandemisë së koronavirusit transmeton Gazeta e Re.

Partia e qendrës së djathtë të kancelares Angela Merkel po drejtohej për humbje të qarta në dy zgjedhje të shtetit gjerman nga duart e guvernatorëve të popullarizuar nga partitë e tjera në të majtë, treguan rezultatet e votimit, gjashtë muaj para një votimi kombëtar që do të përcaktojë se kush do të pasojë udhëheqësin më afatgjatë të vendit.

Votat e së dielës për legjislaturat e reja shtetërore në shtetet jugperëndimore të Baden-Wuerttemberg dhe Rhineland-Palatinate filluan një maratonë elektorale që kulmon në zgjedhjet kombëtare më 26 shtator.

Vota kombëtare do të përcaktojë se kush do të pasojë Merkel-in.

Mes pakënaqësisë për një fillim të ngadaltë të vaksinimit në Gjermani, me kufizimet e koronavirusit që lehtësohen vetëm gradualisht dhe infeksionet rriten përsëri, blloku i Bashkimit të Merkel-it është goditur gjatë dy javëve të fundit nga akuzat se dy ligjvënës përfituan nga marrëveshjet për të blerë maska në fillim të pandemisë së koronavirusit.

Detyrë sfiduese

Bashkimi Demokristian i Merkel-it tashmë u përball me një detyrë sfiduese kundër dy guvernatorëve të njohur të shteteve. Sondazhet e rezultateve për televizionin ARD dhe ZDF treguan se partitë e guvernatorëve – të Gjelbrit ambientalistë në Baden-Wuerttemberg dhe Social Demokratët e qendrës së majtë në Rheinland-Pfalz – do të përfundonin të parët, rreth 8 përqindje pikë përpara CDU. Këto rezultate, nëse konfirmohen, do të ishin partia më e keqe në Gjermaninë e pas Luftës së Dytë Botërore në të dy shtetet.

“Ta them shumë qartë, kjo nuk është një mbrëmje e mirë zgjedhore për CDU”, tha sekretari i përgjithshëm i partisë, Paul Ziemiak. “Ne do të kishim dashur rezultate të ndryshme, më të mira”.

Wolfgang Schaeuble, kryetari i parlamentit të Gjermanisë dhe një peshë e rëndë e CDU, argumentoi se personalitetet e guvernatorëve kishin qenë faktori vendimtar në zgjedhje.

Në Baden-Wuerttemberg, guvernatori i vetëm i partisë së Gjelbër në Gjermani, Winfried Kretschmann, është bërë popullor me votuesit e qendrës në 10 vjet duke drejtuar një rajon që është shtëpia e prodhuesve të automjeteve Daimler dhe Porsche. Rajoni ishte i dominuar prej kohësh nga CDU derisa Kretschmann fitoi pushtetin menjëherë pas katastrofës së reaktorit Fukushima të Japonisë 2011, e cila përshpejtoi fundin e energjisë bërthamore në Gjermani.

Kretschmann, 72 vjeç, një figurë atërore me një imazh konservator, paraqitur në posterat e zgjedhjeve të Gjelbërta me parullën “Ti më njeh”. Ky ishte një parullë që Merkel e përdori dikur në një debat parazgjedhor për të nënvizuar thirrjen e saj kryesisht pa ideologji.

‘Një super fillim’

Suksesi i të Gjelbërve atje këtë herë është një sinjal shpresëdhënës për fushatën zgjedhore kombëtare, në të cilën partia ambientaliste me prirje të majtë pritet të bëjë ofertën e saj të parë për kancelarinë. Merkel nuk po kërkon një mandat të pestë pas gati 16 vjetësh në pushtet.

Bashkë-udhëheqësi kombëtar i të Gjelbërve, Robert Habeck, përshkroi votat e së dielës si “një super fillim në vitin super të zgjedhjeve, dhe ne shpresojmë se do të jemi në gjendje të marrim erën e pasme nga Baden-Wuerttemberg dhe Rhineland-Palatinate në vela të plota”.

Kretschmann ka drejtuar Baden-Wuerttemberg që nga viti 2016 me CDU si partnerin e tij të vogël, por tani mund të jetë në gjendje të zgjedhë aleatë të ndryshëm.

Social Demokratët e qendrës së majtë kanë udhëhequr Rheinland-Pfalz për 30 vjet – aktualisht nën guvernatorin Malu Dreyer, popullariteti personal i së cilës ka mbajtur mbështetjen e partisë së saj mbi vlerësimet e tmerrshme kombëtare. Të Gjelbrit janë një partner i vogël në koalicionin e saj qeverisës tre-partiak dhe dukej se do të përmirësohej disi në shfaqjen e tyre pesë vjet më parë.

Partia e djathtë ekstreme Alternativa për Gjermaninë duket se ka humbur disa mbështetje në të dy shtetet.

Ishte një moment i vështirë për udhëheqësin e ri të CDU Armin Laschet të përballej me provën e tij të parë të madhe që kur u zgjodh në janar, pasi e djathta e qendrës konsideron se kush duhet të kandidojë për të zëvendësuar Merkel-in si kancelare.

Shumë njerëz kishin votuar tashmë me postë, kështu që është e paqartë se deri ku, skandali mbi ligjvënësit në CDU dhe partinë e saj motër vetëm në Bavari, Christian Social Union, pretendohet se u pasuruan përmes marrëveshjeve me maska, ​​ndikoi në votimin e së dielës. Nikolas Loebel, një ligjvënës i CDU nga Baden-Wuerttemberg dhe Georg Nuesslein i CSU kanë lënë të dy partitë e tyre dhe thonë se nuk do të garojnë më për parlament.

Blloku i Unionit i CDU dhe CSU përfitoi nga menagjimi i mirë i perceptuar nga Merkel në pandemi gjatë vitit të kaluar. Ende udhëheq sondazhet kombëtare nga një distancë, por ky vit ka filluar keq. Fushata e vaksinimit të Gjermanisë ka qenë dukshëm më e ngadaltë se ato të Izraelit, Britanisë dhe ShBA.

Laschet thotë se ai dhe Markus Soeder, udhëheqësi i CSU dhe guvernatori bavarez i cili është pretendenti tjetër serioz për të kandiduar për kancelar, do të vendosin për kandidatin e qendrës së djathtë për të pasuar Merkel-in në prill ose maj. Soeder ka fituar shtat gjatë pandemisë./Gazeta e Re.

 

Kategoritë
BotaLajme