Pas Italisë, kinezë zbarkojnë në Serbi: ndihojmë miqtë e çeliktë!

Pas italisë, kinezët kanë zbarkuar dhe në Serbi për të dhënë ndihmën e tyre në sfidën ndaj virusit COVID-19, ndonëse ky vend nuk përfshihet në alarmantët.

Një avion Kina mbërriti në Beograd me dërgesën më të madhe të ndihmave për Serbinë: pajisje mjekësore, pajisje mbrojtëse dhe ekspertë kinezë, dhe u përshëndet personalisht nga Presidenti serb Vuçiç.

Kjo është deri tani dërgesa më e madhe e ndihmës mjekësore për Serbinë në luftën kundër koronavirusit, e dërguar nga Presidenti Kinez Xi Jiping, raporton Tanjug.

Ndihma nga Kina u ra dakord falë përfshirjes personale të presidentit serb Vuçiç.

Paketat e ndihmës mjekësore që vinte nga Kina, thuhej se lexonin në gjuhën kineze dhe cirilike: Miq të çeliktë, le të bëjmë të mirën në më të keqen!”.

Siç ishte njoftuar më parë, gjashtë epidemiologë të njohur nga Wuhani do asistojnë mjekët në Serbi me përvojat e tyre.

Kategoritë
LajmeRajoni