Pasi policia izraelite bastisi Xhaminë Aksa, 60 mijë persona falën namazin e xhumasë

Policia izraelite mori masa të gjera sigurie në dhe rreth qytetit të vjetër të Kudsit Lindor, ku ndodhet Mesxhid al-Aksa

Bëhet e ditur se 60 mijë persona kanë falur namazin e xhumasë në javën e dytë të Ramazanit në Mesxhid al-Aksa, ku policia izraelite ka kryer bastisje në mëngjes, transmeton Anadolu Agency (AA).

Një deklaratë me shkrim është bërë nga Administrata e Fondacioneve Islamike të Kudsit. Në deklaratë thuhet se 60 mijë persona e kanë falur namazin e xhumasë në xhaminë Al-Aksa të premten e dytë të muajit të Ramazanit.

Policia izraelite mori masa të gjera sigurie në dhe rreth qytetit të vjetër të Kudsit Lindor, ku ndodhet Mesxhid al-Aksa.

Në kuadër të kësaj, u mbyllën rrugët përreth qytetit të vjetër për qarkullim. Në rajon fluturuan edhe helikopterë të forcave izraelite të sigurisë.

– Mëngjes plot ngjarje në Al-Aksa

Ngjarjet shpërthyen pasi të rinjtë u mblodhën në oborrin e Mesxhid al-Aksa-s në Kudsin Lindor të pushtuar, duke gjuajtur me gurë policinë izraelite pas namazit të sabahut.

Policia izraelite, e cila bastisi oborrin e Xhamisë Aksa, përdori plumba gome dhe bomba zanore për të ndërhyrë tek të rinjtë. Më vonë, policia izraelite, e cila u tërhoq dhe lejoi hyrjen e xhematit, hyri sërish në oborr pasi të rinjtë filluan të gjuanin përsëri me gurë.

Pasi dëbuan xhematin, policia izraelite u drejtua drejt xhamisë Kibla, ku ndodheshin të rinjtë dhe hyri me forcë në xhami.

Pamjet që tregojnë se policia izraelite hyri në xhaminë e Kibla në Aksa dhe ndaloi palestinezët duke i shtrirë në tokë u shpërndanë në rrjetet sociale.

Policia izraelite arrestoi qindra persona në ngjarjet që shpërthyen në Xhaminë e shenjtë dhe të paktën 152 persona u plagosën.

Kategoritë
BotaLajme