PDK kritikon Qeverinë për uljen e shtesave, i quan vendime skandaloze

Deputetja e PDK-së Floretë Zejnullahu në një konferencë për medie tha se vendimi i Qeverisë për ulje e shtesave për pensionistët është skandaloze, raporton Ekonomia Online.

“Pensionistët janë prekur më së rëndi nga një vendimi i Qeverisë së Kosovës, pikërisht ku pritej rritja ndodhi krejtësisht e kundërta ku përgjysmoi ndihmën për disa kategori dhe anuloi për disa të tjera. Ne si PDK e konsiderojmë veprimin skandaloz, mjekëve, dhe ndaj gjyshërve tanë. Vendimi i marrë i Kurtit  për të ulë shtesat për mjekët dhe infermierët si dhe për të ndarë 100 euro shtesë për stafin teknik nuk është i drejtë”.

“Për pagat në gastronomi shtesat për paga janë neto ndërsa për mjekët janë bruto, pra Qeveria me vetëdije po e çon ekonominë drejt kolapsit”.

Kategoritë
LajmeVendi