Përkrahësit e PKK sulmojnë qendrën kulturore turke, xhamitë në Francë

Përkrahësit radikalë të organizatës terroriste PKK sulmuan një qendër kulturore turke dhe përbërje të tjera në Francë, pasi kreu i Presidencës për Turqit Jashtë dhe Komunitetet e Lidhura (YTB), Abdullah Eren u kërkoi autoriteteve franceze të ndërmarrin veprime transmeton Gazeta e Re.

Incidenti ndodhi në komunën Marignane, ku një grup prej 40 simpatizantëve të PKK sulmuan ndërtesën e qendrës kulturore me shkopinj dhe thyen xhamat ditën e enjte. Ata më pas hodhën pishtarë dhe sende të tjera në ndërtesë dhe u larguan duke brohoritur parulla pro-PKK, njoftoi Agjencia e Lajmeve Ihlas (IHA).

Përkrahësit e terroristëve gjithashtu sulmuan verbalisht popullin turk afër, tha raporti.

“Mbështetësit terroristë të PKK sulmuan Qendrën Kulturore Turke dhe mesxhidët në Marsejë, Francë,” tha Eren në një postim në Twitter, duke shtuar se shënoi për herë të katërt brenda një jave që mbështetësit e PKK kishin në shënjestër ndërtesat turke.

Eren vazhdoi duke nxitur autoritetet franceze të ndërmarrin veprime kundër sulmeve të dhunshme, të cilat kërcënojnë sigurinë dhe sigurinë publike në vend.

Përkrahësit e PKK organizuan marshime dhe sulmuan restorantet turke më parë këtë javë.

Pavarësisht statusit të saj si një organizatë ndërkombëtare e caktuar terroriste me rrjete të krijuara kriminale, PKK ka gëzuar liri relative në qytetet evropiane dhe ka një prani të fortë. Grupi rrallë është shënjestër e hetimeve policore.

PKK vazhdon të përdorë territorin e Bashkimit Evropian për të përhapur propagandë, rekrutimin e anëtarëve të rinj, mbledhjen e fondeve dhe për aktivitetet e mbështetjes logjistike, sipas një raporti nga agjensia e zbatimit të ligjit të BE lëshuar vitin e kaluar.

Raporti vjetor i terrorizmit i Europol, i titulluar “Situata e Terrorizmit në Bashkimin Evropian dhe Raporti i Trendit 2020”, vuri në dukje se PKK është e përfshirë në mënyrë aktive në shpërndarjen e propagandës si dhe mbledhjen e parave në vendet evropiane.

Turqia ka kritikuar prej kohësh autoritetet evropiane për tolerimin e aktiviteteve të PKK në vendet e tyre dhe i ka bërë presion për të marrë masa më të rrepta kundër aktiviteteve të propagandës, rekrutimit dhe mbledhjes së fondeve të grupit.

Nga vendet në Evropë, Franca dihet se ka lidhjet më të ngushta me PKK, pasi terroristi ka marrë mbështetjen e disa presidentëve, duke filluar nga Francois Mitterand te Emmanuel Macron në detyrë, përmes mjeteve të ndryshme.

Macron në veçanti bëri një shfaqje të qartë të mbështetjes së tij, duke ftuar anëtarët e degës siriane të PKK, YPG, në Pallatin Elysee në prill 2019.

Terroristët vizituan pallatin si përfaqësues të Forcave Demokratike Siriane (SDF), e cila është e dominuar nga terroristët YPG.

 

 

 

Kategoritë
BotaLajme