Përkthyesi afgan i kujton presidentit Biden si e shpëtoi dikur: Tani mos më harro mua!

Një përkthyes afgan, i cili ndihmoi në shpëtimin e senatorit të atëhershëm Joe Biden dhe dy senatorë të tjerë amerikanë pasi helikopteri i tyre ishte bllokuar në një stuhi dëbore në Afganistan, po i lutet presidentit amerikan që ta shpëtojë atë dhe familjen e tij.

Në një intervistë ekskluzive me The Wall Street Journal, përkthyesi i quajtur Mohammed tha se ai, gruaja e tij dhe katër fëmijët e tyre po fshihen nga talebanët, pasi përpjekjet e tij shumëvjeçare për të shkuar në SHBA u ngatërruan në burokraci.

“Përshëndetje Zoti President: Shpëtoni mua dhe familjen time. Mos më harroni këtu,” citoi The Journal të thoshte Mohamed.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki falënderoi përkthyesin për shërbimin e tij të martën dhe tha se SHBA mbetet e përkushtuar për të nxjerrë aleatët afganë nga vendi. “Ne do t’ju nxjerrim jashtë,” tha zonja Psaki pasi një reporter i Wall Street Journal lexoi mesazhin e Mohammedit drejtuar presidentit. “Ne do ta nderojmë shërbimin tuaj,” shtoi ajo

Mohammed ishte npërkthyes për Ushtrinë Amerikane në 2008 kur dy helikopterë të Ushtrisë Amerikane Black Hawk bënë një ulje emergjente në Afganistan gjatë një stuhie dëbore verbuese, sipas veteranëve të Ushtrisë që punonin me të në atë kohë. Në bord ishin tre senatorë amerikanë: Z. Biden (D., Del.), John Kerry (D., Mass.) Dhe Chuck Hagel (R., Neb.).

Sakaq, SHBA, e cila i dha fund pushtimit 20-vjeçar të Afganistanit më 31 gusht, u kishte premtuar atyre që punuan me trupat amerikane se do të kenë të drejtë të aplikojnë për një vizë speciale në SHBA.

Kategoritë
BotaLajme