Petkoviq takon ambasadorin gjerman, i ankohet për Kosovën

Drejtori i Zyrës Serbe për Kosovën Petar Petkoviq, ka takuar sot ambasadorin e Gjermanisë në Republikën e Serbisë, Thomas Schieb, me ç’rast ka informuar për siç thotë |problemet në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit për Energji nga viti 2013 dhe 2015”.

Sipas një komunikate të zyrës së tij, Petkoviq e ka njoftuar diplomatin gjerman edhe për siç pretendon ai “obligimet e Prishtinës që dalin nga ato marrëveshje që kanë të bëjnë me regjistrimin e dy kompanive serbe dhe dhënien e licencave për furnizim, shpërndarje dhe tregtim të energjisë elektrike”, njofton Klankosova.tv.

Drejtori i Zyrës Serbe për Kosovë deklaroi se e ka njoftuar Bashkimin Evropian për të gjitha problemet në atë proces, si ndërmjetës në dialog dhe garantues i zbatimit të marrëveshjes.

Kategoritë
LajmeRajoni