Portugalia arreston rabinin që ia dha nënshtetësinë Abramovichit

Oficerët në qytetin verior të Portos në Portugali kanë arrestuar liderin e komunitetit hebre, Daniel Litvak, duke thënë se ai lëshoi ​​dokumentin që lejonte miliarderin rus, Roman Abramovich, të merrte nënshtetësinë portugeze vitin e kaluar.

Në një deklaratë, komuniteti hebre i Portos mohoi çdo keqbërje dhe tha se ishin objektiv i një “fushate shpifjesh”.

Në deklaratë thuhej se rabini Litvak mbikëqyrte departamentin që vërteton kombësinë portugeze në bazë të kritereve që janë pranuar nga qeveritë e njëpasnjëshme.

Abramovich iu dha shtetësia në prill të vitit të kaluar, bazuar në një ligj që ofronte natyralizim për pasardhësit e hebrenjve sefardikë që u dëbuan nga gadishulli Iberik gjatë Inkuizicionit Mesjetar.

Ka pak histori të njohur të hebrenjve sefardikë në Rusi, megjithëse Abramovich është një mbiemër i zakonshëm me origjinë hebreje Ashkenazi.

Gjenealogjitë e aplikantëve verifikohen nga ekspertë në një nga qendrat hebraike të Portugalisë në Lisbonë ose Porto. Qendra e Portos, ku Litvak është rabin, ishte përgjegjëse për procesin e nënshtetësisë së Abramovich.

Prokurorët publikë hapën një hetim në janar. Të enjten, një burim i qeverisë portugeze tha se shtetësia Abramovich mund të hiqet në varësi të rezultatit të hetimit.

Oficerët bastisën shtëpitë, zyrën e një avokati dhe hapësira të tjera si pjesë e hetimit për krime të tilla si pastrimi i parave, korrupsioni dhe falsifikimi i dokumenteve. Provat u mblodhën dhe do të analizohen.

Litvak po përgatitej të udhëtonte në Izrael kur u arrestua, raporton Reuters, përcjell Klankosova.tv.

Komuniteti hebre i Portos tha se prokurorët publikë po hetonin gjithashtu certifikimin e kombësisë portugeze të dhënë nga komuniteti hebre i Lisbonës miliarderit franko-izraelit, Patrick Drahi, themeluesit të grupit të telekomit Altice

Kategoritë
BotaLajme