Presidenti turk Erdoğan inauguron Muzeun e Demokracisë

15 Korriku, përvjetori i puçit të dështuar, shënohet si Dita e Demokracisë dhe Unitetit Kombëtar në Turqi.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan përuroi një muze kushtuar demokracisë në përvjetorin e pestë të puçit të dështuar të vitit 2016, kur organizata terroriste FETO u përpoq të merrte pushtetin me forcë, raporton Anadolu Agency (AA).

I vendosur përtej kompleksit presidencial në kryeqytetin Ankara, Muzeu i Demokracisë 15 Korriku do të kujtojë vizitorët për frymën e unitetit të turqve që penguan përpjekjen për grusht shteti, ndërsa tregon gjithashtu qëllimet tinëzare të grupit terrorist FETO.

Erdoğan vizitoi muzeun me një grup figurash të nivelit të lartë politik, duke përfshirë kryetarin e parlamentit Mustafa Şentop, nënpresidentin Fuat Oktay dhe kreun e Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP), Devlet Bahçeli. Të pranishëm ishin edhe të afërm të personave që humbën jetën natën e puçit.

FETO dhe udhëheqësi i saj me bazë në SHBA, Fetullah Gülen, orkestruan tentativën për grusht shteti më 15 korrik 2016, në të cilën 251 njerëz u vranë dhe 2.734 u plagosën.

Ankaraja akuzon gjithashtu FETO-n se qëndron pas një fushate të gjatë për të përmbysur shtetin përmes depërtimit në institucionet turke, veçanërisht në ushtri, polici dhe gjyqësor.

15 Korriku tani shënohet si Dita e Demokracisë dhe Unitetit Kombëtar në Turqi, që është njëkohësisht festë kombëtare. Ngjarje përkujtimore mbahen në gjithë vendin.

Më herët, Erdoğan vuri lule në Monumentin e Dëshmorëve dhe mori pjesë në një program në parlament.

Kategoritë
BotaLajme