Presidenti ukrainas i drejtohet popullit me një porosi për “rezistencën kombëtare” dhe “mbrojtjen e territorit”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka theksuar rëndësinë e ndërveprimit të qeverisë në të gjitha nivelet në organizimin e mbrojtjes territoriale.

Ai e deklaroi këtë në një takim të Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Ukrainës në Kharkiv të premten, më 11 shkurt, sipas një korrespondenti të Ukrinform, transmeton lajmi.net, shkruan Kyivpost.

“Rezistenca kombëtare dhe mbrojtja territoriale organizohen nën kujdesin dhe udhëheqjen e drejtpërdrejtë të Forcave të Armatosura të Ukrainës. Të gjithë, veçanërisht drejtuesit individualë në terren, duhet të kuptojnë qartë se ka gjëra që duhet të zbatohen ekskluzivisht nga ushtria, vetëm profesionistë. Është mirë t’i ndihmosh ata, por ndonjëherë është shumë më mirë të mos i shqetësosh”, tha Zelensky.

Ai theksoi se në çështjen e sigurisë kombëtare ”Nuk ka vend për politikë, intriga, spekulime dhe kaos”.

“Çdo ditë, veçanërisht tani, duhet të ketë ndërveprim të plotë ndërmjet agjencive qeveritare në të gjitha nivelet. Administratat shtetërore rajonale dhe të rretheve, këshillat e qarkut dhe  përfaqësuesit e tjerë të vetëqeverisjes vendore duhet të kuptojnë përgjegjësinë e tyre për të ndërtuar një model shumë efektiv të mbrojtjes së territorit dhe rezistencës kombëtare”, tha ai.

“Kjo është një prapavijë e besueshme për një ushtri profesionale dhe të pajisur mirë, e cila përbën bazën e shtetit tonë, bazën e një shteti të fortë”, tha Zelensky.

Zelensky të premten filloi një udhëtim pune dy-ditor në rajonet Kharkiv dhe Kherson.

Një takim i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës do të zhvillohet të premten në Kharkiv. /Lajmi.net/

Kategoritë
BotaLajme