Pse dronët turq nuk do të preken nga sanksionet e Kanadasë

Prodhuesi kryesor i dronëve të Turqisë thotë që anulimi i Kanadasë i lejeve të eksportit të teknologjisë së dronëve në Turqi nuk do të dëmtojë Baykar.

Ministri i Jashtëm i Kanadasë, Marc Garneau tha të hënën se vendi i tij kishte anuluar lejet e eksportit për teknologjinë e dronëve në Turqi pasi arriti në përfundimin se vendi u kishte shitur pajisjet forcave ushtarake të Azerbajxhanit gjatë luftimeve të vazhdueshme në Nagarabakh – e pushtuar nga Armenia.

Në përgjigje, shefi i teknologjisë së Baykar, prodhuesi i dronëve turq, Selcuk Bayraktar, tha se anulimi i Kanadasë i lejeve të eksportit të teknologjisë së dronëve në Turqi nuk do të dëmtojë firmën kryesore të aviacionit turk Baykar.

Duke kritikuar lëvizjen e Kanadasë, Bayraktar gjithashtu tha se nëse Turqia vendos të mos shesë në Kanada automjete të armatosura ajrore pa pilot (UAV) gjatë një emergjence, kjo mund t’i shkaktojë asaj probleme serioze veçanërisht duke pasur parasysh se Turqia është një nga katër vendet në botë që prodhon dronë betejash të testuar.

Siç dihet, Bayraktar TB2 të prodhuara nga Baykar luajtën një rol kryesor gjatë konfliktit që shpërtheu midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Shumë ekspertë argumentojnë se dronët luftarakë i dhanë Azerbajxhanit dorën e sipërme në zbulimin dhe shkatërrimin e forcave armike dhe pajisjeve ushtarake, duke përfshirë automjete të blinduara, obuse dhe sisteme të mbrojtjes ajrore të prodhuara nga Rusia.

Në pamjet e lëshuara nga Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit, dronët e Turqisë mund të shiheshin duke shkatërruar tanke, artileri dhe raketa që shkatërruan me lehtësi TB2-të turke Bayraktar.

Në prill të këtij viti, Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, shpërbleu CTO-në e Baykar-it, Selcuk Bayraktar, me “Urdhrin e Karabakut” për kontributin e tij në Azerbajxhan në konfliktin e tij me Armeninë.

Duke komentuar më tej mbi vendimin e Kanadasë, Selcuk Bayraktar theksoi se droni i armatosur TB2 ishte zhvilluar me një “dizajn tërësisht kombëtar dhe unik”, duke përfshirë të gjithë përbërësit e tij, kompjuterët, softuerin, harduerin, aerodinamikën dhe mekanikën.

“Ne me krenari e prodhojmë atë me 93 përqind kontribute të brendshme, të cilat mund të llogariten si një rekord botëror,” shtoi ai

Ai shtoi se pjesët që Turqia kishte importuar nga Kanadaja, duke përfshirë përbërësit e kamerës, tashmë janë duke u zhvilluar dhe prodhuar në vend.

Vitin e kaluar, pas vendimit të pezullimit të Kanadasë, gjiganti i mbrojtjes i mbështetur nga shteti i Turqisë, Aselsan ishte i shpejtë për të zhvilluar dhe prodhuar kamera të Sistemit të Shënjestrimit të Aperturave të Përbashkët.

Bayraktar theksoi se Kanadaja, si shumë vende të tjera me sektorë të përparuar të aviacionit, aktualisht nuk posedon UAV ose UAV të armatosura të llojit që Turqia prodhon.

“Embargot ekzistojnë prej vitesh që kur kemi filluar këtë biznes, por askush prej tyre nuk mund të na ndalojë,” tha ai.

Gjatë konfliktit të Nago-Karabakut, falë mbështetjes së dronëve turq, Armenia humbi të paktën 200 tanke, 90 automjete të blinduara dhe 182 copa artilerie.

Pas këtyre humbjeve masive, Rusia ndërmjetësoi një armëpushim midis dy vendeve pas gjashtë javësh përplasjesh në rajon i cili është okupuar në mënyrë të paligjshme nga forcat etnike armene të cilët ishin mbështetur nga Jerevani që kur përfundoi një luftë separatiste më 1994. /Gazeta e Re.

 

Kategoritë
BotaLajme