Pse ishte Stambolli shtëpia e mbretërve, mendimtarëve dhe artistëve nga Lindja dhe Perëndimi?

Përveçse u dha strehë të trazuarve dhe të varfërve, qyteti gjithashtu rrëmbeu zemrën e shumë artistëve, mendimtarëve dhe filozofëve të njohur transmeton Gazeta e Re.

Gjatë historisë, Stambolli ka qëndruar gjithmonë larg si një destinacion kryesor i udhëtimit. Megjithatë, për të tjerët, qyteti ka marrë kuptime të ndryshme; strehë politike për disa, dhe një portë për qetësim krijues dhe rritje artistike për të tjerët.

Për disa, të cilët erdhën si pushtues, qyteti do të ishte vendi i tyre i fundit për pushim. Stambolli është shtëpia e varreve të konfirmuara të të paktën 29 shokëve të Profetit Muhamed, megjithëse historianët raportojnë se të paktën një mijë kanë vdekur në qytet.

Ato përfshijnë Abu Ayub al-Ansari, i cili vdiq gjatë një rrethimi dhe u varros nën muret e Konstandinopojës në 674 pas Krishtit. Një nga sahabët më të hershëm, ai u bashkua me fushatën e gjatë dhe të mundimshme, megjithë moshën e tij të vjetër.

Xhamia e parë e Stambollit ndodhet në rrethin Karakoy dhe u quajt mosque xhamia arabe. Pas vdekjes së Abu Ayub al-Ansari, fushata arriti të kapte rrethin Galata dhe ndërtoi një xhami pak të njohur afër që mburret me nënshkrimin e dashurisë Ummayad të tullave me gurë të kuqërremtë, rrotullave elegante, paneleve prej druri të errësuara me moshën dhe kaligrafisë së ndërlikuar.

Vetë rrethi i Karakoy, që do të thotë ‘Fshati i Zi’ u emërua kështu pasi qindra luftëtarë arabë iu nënshtruan ekspozimit të tepërt dhe sëmundjes. Ata ishin të mësuar me dimra të ashpër kaq larg dunave të Arabisë. Duke e ndërprerë fushatën e tyre për të pushtuar Kostandinopojën, ata e quajtën zonën Qyteti i ‘Kahr’, arabisht për humbjen, para se të zotoheshin të ktheheshin.

Lulëzimi modern

Edhe pasi Ankaraja u caktua kryeqyteti modern turk më 1923, qyteti vazhdoi t’u siguronte shkrimtarëve dhe mendimtarëve frymëzim. Siç shkruan historiani Charles King, Stambolli ka shërbyer prej kohësh një lente të dobishme për të eksploruar të kaluarën Osmane dhe të ardhmen moderne të Turqisë.

Për dekada, shkrimtarë, artistë, muzikantë dhe mendimtarë të huaj zgjodhën të qëndronin në Stamboll, shumë në hotelin ikonik dikur perandorak Pera Palace të kthyer në distriktin e vjetër Beyoglu të Stambollit. Pallati portreti Pera u ble nga Perandoria Osmane më 1927 nga Misbah Muhayyes, një biznesmen mysliman që u përshëndet nga Bejrut. Karakteri i shfrenuar, i njohur për harkun e tij dhe sheshin e freskët të xhepit përfaqësonte një Stambollit të ri.

Hoteli, një pikë referimi që bashkoi intelektualë dhe interesa kulturorë që nga viti 1892, duke furnizuar vizitorët e Orient Express, duke udhëtuar nga Parisi përmes Mynihut, Budapestit, Beogradit për të përfunduar në Konstandinopojë.

Por Orient Express ishte vetëm një nga dy hekurudhat kryesore që themeluan Stambollin si qytetin e gjallë që shtrihej në dy botë. Shprehja ikonike Hejaz lidhi Stambollin me Damaskun, Siri dhe vazhdoi për në Medine, Arabinë Saudite të sotme.

Moshat e kaluara

Gjatë historisë, Stambolli ka mirëpritur vazhdimisht refugjatë dhe diasporë masive vetëm që ata të integrohen dhe të kontribuojnë në shkrirjen mijëra vjeçare që i jep qytetit shpirtin e tij unik.

Me përfundimin e Luftës së parë Botërore, refugjatët përmbytën rrugët e saj. Charles King përshkruan pamjen e oficerëve të uniformuar francezë dhe britanikë që frekuentojnë hotele dhe shtëpi çaji tradicionale, mes turmave të migrantëve. Ata do të bashkoheshin me rusë caristë që i shpëtuan revolucionit bolshevik të udhëhequr nga Vladimir Lenin.

Kultura e re e formoi Stambollin thellë. ‘Kalimi i Luleve’ në rrugën e famshme Istiklal të Stambollit do të bëhej shtëpia e operës së parë të qytetit më 1831, e ndërtuar nga Mihail Naum Duhani, një i krishterë nga Alepo, duke mirëpritur artistë ikonë si Giovanni Bartolomeo Bosco, një italian që do të ndërtonte një shtëpi teatri aty pranë më 1839.

Teatri i Operës së Stambollit ishte një fenomen i famshëm midis klientëve dhe entuziastëve të kulturës së qytetit, duke mirëpritur monarkët austriakë dhe britanikë. Një llogari e shkruar detajon sesi do të merrte pjesë Sulltani Osman Abdulmecid pas një udhëtimi të gjatë me kalë nga Pallati i tij i madh Dolmabahce i vendosur përgjatë Bosforit. E tillë ishte fama e tij sa që operat italiane shpesh prezantoheshin në Stamboll para qyteteve të tjera evropiane, sipas Sumeyra Teltik, autore e “Një përrallë”.

Teltik përshkruan gjithashtu në mënyrë të hollësishme mënyrën sesi rruga kulturore u bë e njohur si kalimi ‘Cicek’, turqisht për lule. Pas diasporës cariste ruse, vajzat e reja ruse do të siguronin jetesën duke shitur lule në vendkalim. Një interpretim tjetër thotë se një kooperativë e madhe luleshitës ngriti një dyqan në zonë, duke u njohur shpejt si vendi i shkuar për buqeta dhe opera të bukura.

Vendi i famshëm

Vendndodhja unike do të mirëpresë disa vizitorë të famshëm duke përfshirë Perandorin austriak Franz Joseph, Mbretëreshën Elizabeta II, Mbreti Edward VII, Winston Churchill dhe Jacqueline Kennedy.

Shkrimtarë dhe aktorë të njohur gjithashtu frekuentuan rrethin, duke përfshirë Agatha Christie, e njohur për romanet e saj misterioze të vrasjes. Gjatë qëndrimit të saj në Stamboll, ajo do të shkruante Vrasjen e vlerësuar në mënyrë kritike në Orient Express.

Ernest Hemingway, një nga shkrimtarët më të shquar modernë anglezë dhe i njohur për libra të tillë si Plaku dhe Deti dhe një Lamtumirë për Armët gjithashtu kaloi një kohë të konsiderueshme në Stamboll gjatë viteve 1920. Historianët thonë se ai ishte një ikonë, por një pamje e njohur për denizenët e qytetit që frekuentonin rrethin dhe zhvilluan një nga personazhet kryesorë të librit të tij Snows of Kilimanjaro në një bar në Beyoglu.

Për dekada, qyteti mirëpriti të pasur dhe të varfër, ata që ikën nga e kaluara dhe ata të etur për të ardhmen.

Në vitin 1961, shkrimtari ikonik Amerikan James Baldwin erdhi në Stamboll, fillimisht duke planifikuar të vazhdonte për në Afrikë para se ta gjente veten të kapur nga hijeshia e qytetit. Stambolli do të bëhej shtëpia e tij larg shtëpisë gjatë pjesës më të madhe të viteve 1960, duke shkruar romanin e tij ‘bestseller’ një vend tjetër, si dhe të paktën dy libra të tjerë dhe një lojë gjatë qëndrimit të tij.

“E kam më të lehtë të punoj këtu se sa kudo tjetër”, tha Baldwin një herë. “Unë kam mbetur vetëm këtu”.

Baldwin gjeti mikpritjen e qytetit dhe mirëpriti një lehtësim të mprehtë nga tensionet e rritura të racës që pllakosën Shtetet e Bashkuara në atë kohë.

“Unë ndjehem i lirë në Turqi,” i tha Baldwin njëherë mikut të tij, shkrimtarit turk Yasar Kemal.

Një ikje për elitën kulturore të Perëndimit, Stambolli ishte gjithashtu shtëpia e shquar dhe mendimtarëve nga Lindja. Jamal al-Din al-Afgani, babai i modernizmit politik islamik, kaloi vitet e tij të fundit në Stamboll, para se të varroset në një varr të pashënuar në Sisli. Puna e tij do të frymëzonte brezat në një luftë anti-koloniale para se të krijonte vëllazërinë moderne muslimane. Eshtrat e studiuesit më vonë do të zhvarrosen dhe do të transferohen në Afganistan.

Në atë kohë, fisnikëria arabe, e ndërthurur ngushtë me Perandorinë Osmane, mbante shtëpi në qytet dhe shpesh vendoste të rriste fëmijët e tyre atje për të përfituar nga arsimimi, ekspozimi dhe mundësitë atje.

Midis tyre ishte Husein bin Ali Sherif i Mekës, i cili lindi në qytet dhe e vizitonte atë shpesh. Sherifi do të vazhdojë të udhëheqë revoltën Arabe kundër perandorisë Osmane me ndihmën e oficerit britanik T.E. Lawrence.

Princesha arabe Saudite Iffat Mohammed Althunayn lindi në Stamboll nga një nënë turke dhe një baba arab, duke kaluar vitet e saj formuese atje, para se të bashkohej në gjykatën e Mbretërisë si gruaja e mbretit Faisal bin Abdulaziz al Saud.

Një filantropiste e përkushtuar, ajo mbetet e dashur nga Arabët Sauditë deri më sot. Ata që e njihnin flasin për elegancën e kulturuar që ajo solli në oborrin mbretëror pas kthimit të saj në Mbretëri.

I përjetësuar

Figura të tjera të shquara përfshijnë Alphonse de Lamartine, një poet francez, i cili ishte aq i dashuruar me qytetin gjatë qëndrimit të tij që një herë shkroi:

Kjo ndjenjë duket se është ndarë nga perandori francez Napoleon Bonaparte, i cili meriton të thotë, “Nëse toka do të ishte një shtet i vetëm, Stambolli do të ishte kryeqyteti i saj”.

Megjithatë, jo të gjithë vizitorët kalimtarë të Stambollit do të kujtoheshin me ëndje.

Max Muller, orientalist gjerman dhe babai i arianizmit kaloi një periudhë të gjatë kohe në Stamboll duke zhvilluar teoritë e tij gjuhësore, vetëm për t’u trishtuar nga interpretimet raciste që do t’u nënshtroheshin.

Emigrantët rusë

Refugjatë të tjerë të shquar në qytetin historik përfshijnë romancierin Vladimir Nabokov, nipi i Leo Tolstoy dhe autor i Lolita. Së bashku me aristokratët e tjerë rusë që iknin nga bolshevikët ‘Kuq’, Rusët ‘Bardhë’ do të krijonin zyrën e parë detektive të qytetit, për të mos përmendur një studio fotografie dhe pikture.

Nuk kaloi shumë dhe madje edhe Komunistët e Kuq do ta thërrisnin qytetin në shtëpi, i spikatur midis tyre ishte Leon Trocki i cili u arratis nga Rusia pasi humbi një luftë me Joseph Stalin më 1929. Ai jetoi në ishullin Büyükada pranë brigjeve të Stambollit ku shkroi një Histori të Revolucioni Rus, përpara se të transferohej në qytetin e Meksikës, ku u vra me një shkop akulli më 1940.

Emigrantët dhe refugjatët rusë përfshinin Azerbajxhanas, Ukrainas dhe Gjeorgjianë, të cilët mbërritën me anije me avull të Detit të Zi për të gjetur një jetë të re në një tokë të re. Ardhjet numëruan kaq shumë, sa ata rritën popullsinë e përulur të Stambollit prej 1 milion me të paktën një të pestën, me të tjerët që mbërrinin në porte të ndryshme në të gjithë Turqinë.

Shumë nuk do të ktheheshin në Rusi. Të pasurit do të kalonin në Paris, Londër dhe përfundimisht në Nju Jork. Shumica që nuk mund të përballonte lëvizjet e kushtueshme mbetën në Stamboll.

Ish-senatori rus Nikolai Chebyshev përshkruan mirëpritjen e gjetur nga diaspora e shkulur në kujtimet e tij.

“Unë mendoj se dikush mund të thotë, pa e ekzagjeruar, se askund gjatë periudhës së imigracionit, madje edhe në vendet sllave që na mirëpritën, rusët nuk u ndien më shumë si në shtëpi sesa në Kostandinopojë,” shkruan ai.

 Histori e heshtur

Me demografinë e saj vazhdimisht në fluks, Stambolli mburret me një popullsi prej mbi 15.6 milion shpirtra, megjithëse vendasit pretendojnë se shifrat janë shumë më të larta kur merrni turistë vizitorë vizitorë nga çdo pjesë e vendit.

“Stambolli gjithmonë ka shtrirë dorën ndaj të huajit, ndaj të dobëtit dhe të varfërit. Në të njëjtën kohë, ajo ka një tërheqje unike për të fuqishmit, për mendimtarët dhe krijuesit. Për mua, është qendra e Botës Myslimane”, thotë një disident arab në Stamboll, i cili nuk mund të kthehet në shtëpi pasi foli kundër korrupsionit qeveritar.

Shumë vijnë në Stamboll duke kërkuar njohuri. Në vitin 2020, Turqia ishte shtëpia e mbi 185,000 studentëve ndërkombëtarë.

Të tjerët vijnë duke kërkuar siguri, disidentë dhe intelektualë, duke gjetur një hapësirë ​​të sigurt për të diskutuar të ardhmen e kombeve të tyre.

Për shumicën, rrugët e zënë moderne të Stambollit e bëjnë të lehtë harrimin e shtresave të historisë të mbingarkuara në qytet, pa dijeni për mbretërit e patreguar, studiuesit, shkencëtarët dhe artistët që e njohën atë si shtëpi dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë edhe sot. /Gazeta e Re.

 

 

 

Kategoritë
Kulturë