Pse Izraeli po blen 1 milion dollarë vaksina Covid-19 për regjimin Sirian?

Një histori e negociatave dhe diplomacisë së koronavirusit e sheh Izraelin duke furnizuar Asadin me vaksina transmeton Gazeta e Re.

Një klauzolë e fshehtë në një marrëveshje të shkëmbimit të të burgosurve midis Izraelit dhe Sirisë mund ta shohë Tel Avivin duke blerë vaksinën ruse Sputnik V për Damaskun në shumën prej më shumë se 1 milion dollarë.

Zbulimet, të botuara për herë të parë në daljen e lajmeve me bazë në Londër Asharq Al-Awsat, erdhën në kohë kur Rusia negocioi një marrëveshje që pa një grua izraelite 23-vjeçare që u largua në Siri duke u shkëmbyer me dy barinj të rrëmbyer nga ushtria izraelite.

Vajza, sipas raporteve, ishte me një prejardhje hebraike ortodokse, por kishte kohë që ishte rebeluar kundër familjes së saj. Në të kaluarën, ajo ishte përpjekur të kalonte në Gaza tre herë para se të kapej nga autoritetet dhe të arrestohej. Rreziku i saj i fundit e çoi përtej kufirit të militarizuar rëndë afër një fshati Sirian.

Një folëse e rrjedhshme e gjuhës arabe, 23-vjeçarja kaloi në Siri më shumë se dy javë më parë në një përpjekje të dukshme për të praktikuar aftësitë e saj gjuhësore para se ajo të raportohej te zyrtarët e regjimit lokal në Siri.

Zyrtarët sirianë më pas kontaktuan me homologët e tyre rusë, të cilët më pas kontaktuan me zyrtarë izraelitë, pasi të dy palët nuk kanë asnjë kontakt të drejtpërdrejtë.

Pas kapjes së saj, sipas shtypit amerikan të lajmeve Axios, ushtarët izraelitë të Golan Heights u dërguan në kufirin me Sirinë “në kërkim të pazarllëqeve”, kur dy barinj sirianë kaluan zonën e amortizatorëve dhe i kapën ata.

Fillimisht, shkëmbimi i të burgosurve u njoftua si një shkëmbim i ndërsjellë i të burgosurve midis shteteve që nuk e kanë njohur kurrë njëri-tjetrin.

Detajet e marrëveshjes rrjedhën ngadalë gjatë fundjavës, me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu duke shmangur pyetjet nëse vendi kishte rënë dakord të furnizonte vaksinat në Siri. Në vend të përgjigjes, Netanyahu thjesht tha se asnjë vaksinë izraelite nuk do të transportohej në Siri.

Marrëveshja e arritur midis dy armiqve u censurua në Izrael nga ushtria. Sidoqoftë, anëtarët e parlamentit izraelit të cilët nuk janë të mbuluar nga censura kanë aluduar me ngulm në klauzolën e vaksinës.

Një anëtar arab i parlamentit izraelit, Ahmad Tibi, aludoi në Twitter për marrëveshjen në kushte të pazakonta. Tibi nxiti qeverinë izraelite të dërgojë vaksina Covid-19 në Bregun Perëndimor të okupuar dhe në Gaza, ose “A duhet të presim që një hebre të kalojë kufirin në Gaza për t’u vaksinuar?”, ka shtuar ai.

Marrëveshja gjithashtu ka rritur zhgënjimin midis palestinezëve të cilët ende nuk janë vaksinuar.

Marrëveshja Siriano-Izraelite gjithashtu thekson se si furnizimet e pakta të vaksinave po përdoren si një mjet negociimi midis kombeve në një përpjekje për të luftuar pandeminë Covid-19. /GazetaeRe

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet