Pse ndiejmë lodhje dhe si mund ta trajtojmë atë?

Mund të ketë shumë arsye për t’u ndjerë të lodhur, duke filluar nga pagjumësia deri te çrregullimi i vazhdueshëm i depresionit. Këtu janë disa fakte se çfarë e shkakton këtë ndjenjë, dhe mënyrat më të mira për t’u përballur me të transmeton Gazeta e Re.

Ju zgjoheni në mëngjes, por nuk ndiheni të freskët – kjo ndjenjë e lodhjes nuk është e huaj për shumë prej nesh. Nëse është një dukuri e shpeshtë për ju, mund të jetë sindromi i lodhjes kronike.

Mund të ketë disa shkaqe që ju lodhin, por shumica e tyre ka të ngjarë të vijnë nga gjëra mbi të cilat keni pak kontroll, si shikimi nga kompjuteri gjatë gjithë ditës, ose ‘lodhja e ekranit’.

Mund të ketë edhe arsye të tjera, duke filluar nga çrregullimet e të ngrënit, stresi, sëmundjet kronike, lloji i ilaçeve që përdorni ose mungesa e stërvitjes. Edhe marrja e shumë mund ta bëjë atë.

Sipas sondazheve, dy në çdo pesë amerikanë raportojnë lodhje ekstreme për arsye të ndryshme; ndërsa 30 deri në 40 për qind e të rriturve dhe adoleshentëve tregojnë se ndihen të lodhur në një moment gjatë ditës.

Një studim i vitit 1986 zbuloi se midis arsyeve të tjera, stili i jetës dhe “depresioni, ankthi dhe stresi emocional i vetë-raportuar” janë shkaqet thelbësore të lodhjes.

“Të rriturit që janë fizikisht joaktivë ose që përjetojnë ndonjë problem psikologjik janë në rrezik shumë më të lartë për të ndjerë lodhje sesa ata që janë fizikisht aktivë ose pa probleme psikologjike”, thotë hulumtimi.

“Gratë kanë më shumë të ngjarë të ndjehen të lodhur sesa burrat, dhe gratë më të rënda kanë më shumë gjasa të ndjejnë lodhje sesa ato më të lehta”, shtoi studimi.

Çfarë mund të bësh?

Ekspertët kanë një këshillë për njerëzit që merren me lodhje të vazhdueshme: identifikoni se çfarë mund ta shkaktojë atë dhe përpiquni të adresoni shkakun kryesor. Për shembull, nëse ndieni lodhje pasi keni marrë ilaçe të caktuara, atëherë, mund të jetë koha të pyesni një mjek për hapat e ardhshëm.

Ndonjëherë mund të keni disa dhimbje fizike, të cilat i injoroni për shkak të mospërputhjes së tyre, por mund të jetë fare mirë arsyeja kryesore pas lodhjes suaj, sipas ekspertëve. Si rezultat, nëse identifikoni shkaqet rrënjësore të asaj dhimbjeje dhe shkoni për trajtim, atëherë gjithashtu mund të përfundoni duke trajtuar pa dashur lodhjen tuaj.

“Lodhja juaj mund të lidhet me një sëmundje themelore ose infeksion, veçanërisht nëse shoqërohet me simptoma, të tilla si një ethe e ulët, gulçim ose humbje e oreksit”, thotë Howard LeWine, një mjek dhe ekspert i shëndetit.

Për sa i përket trajtimeve natyrale, një nga këshillat më të mira është ushtrimi.

“Kur ushtroni rregullisht, kjo rrit rrjedhën e gjakut nëpër trup dhe ndihmon në transportimin efikas të oksigjenit dhe ushqyesve në indet tuaja muskulore. Nga ana tjetër, kjo rrit energjinë dhe mund të zvogëlojë nivelet e lodhjes tuaj me kalimin e kohës”, tha Stefani Sassos, një ekspert shëndetësor”.

Lodhja e ekranit

Në epokën dixhitale, njerëzimi ka arritur të shpikë lloje të reja të lodhjes, dhe lodhja e ekranit është një prej tyre. Të gjithë e dimë se si mund të shërohet, që do të thotë të kalosh më pak kohë duke shikuar ekranet. Por në praktikë, është shumë më e vështirë në prani të telefonave inteligjentë, kompjuterëve dhe laptopëve, të cilët janë sinonim i punës në zyrë dhe rutinës së përditshme në botën moderne.

Nën masat Covid-19, të cilat kanë detyruar shumë të jetojnë gjithë jetën e tyre në shtëpi, miliona njerëz kalojnë më shumë kohë para kompjuterëve dhe ekraneve televizive, duke rritur gjasat e lodhjes së ekranit dhe gjithashtu një sëmundje të re të syve të quajtur sindroma e vizionit kompjuterik.

“Koha e rritur e ekranit ka qenë gjithmonë një çështje e diskutueshme midis specialistëve të kujdesit për sytë. Megjithëse nuk është provuar të dëmtojë ndonjë aspekt të syrit, është shumë mirë e pranuar që koha e rritur e ekranit shton një stres të panevojshëm në përpjekjet tona”, thotë Nadeem Rob, një optometrist kryesor në The Eye Establishment, një grup me bazë në Londër .

Rob beson se koha ekstreme e ekranit, e cila tani është pothuajse një rutinë e përditshme për shumë njerëz, mund të ndikojë negativisht në funksionet tona të syve, duke çuar në lodhje dhe dhimbje koke.

Por ai ka një metodë efektive për t’u marrë me të gjitha.

“Kur punojmë në ndonjë ekran në shtëpi ose në zyrë duhet të kujtojmë rregullin 20/20/20”, këshilloi ai.

Rregulli do të thotë që ju duhet të shikoni diçka tjetër përveç ekraneve elektronike për 20 sekonda pas çdo 20 minutash të kohës në ekran. Gjithashtu objekti që po shikoni kur jeni larg ekranit duhet të jetë 609.6 centimetra (20 feet) larg jush. Ky ushtrim do t’u japë syve tuaj pak kohë shërimi për t’u çlodhur, duke i bërë ata të ndihen më mirë.

Ushtrimi synon të normalizojë rutinën e ndezur të syve tanë. Sytë e njeriut duhet të vezullojnë (hapen dhe mbyllen) rreth 15 herë në minutë, por me kohën e ekranit, kjo mesatare ulet ndonjëherë në gjysmën apo edhe një të tretën, duke krijuar sy të thatë dhe të lodhur.

Me rregullin 20/20/20, ne mund t’i ndihmojmë sytë tanë të rimarrin rutinat e tyre të ndezura, thonë ekspertët.

Tani lini kompjuterin tuaj ose hidhni telefonët tuaj inteligjentë dhe shikoni në diçka tjetër.

Dhe fillo të shkelësh (hap dhe mbyll) sytë. /Gazeta e Re.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi