Pse Zelenskyy falënderoi për mbështetjen e tij Princin William, por jo vëllain e tij, Harry

Teksa Ukraina ndodhet në pushtimin rus, shumë personazhe publike kanë shprehur mbështetjen e tyre për presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe qytetarët e vendit të tij. Dy nga këta njerëz ishin Princi William dhe Kate Middleton, të cilët ndanë mendimet e tyre në rrjetet sociale të shtunën dhe Zelenskyy i falënderoi ata që qëndruan pranë Ukrainës.

Cambridges shkruante: “Në tetor 2020 patëm nderin të takojmë Presidentin Zelenskyy dhe Zonjën e Parë të vendit për të mësuar përmes shpresës dhe optimizmit të tyre për të ardhmen e Ukrainës. Sot ne qëndrojmë me Presidentin dhe të gjithë popullin e Ukrainës ndërsa ata luftojnë me guxim për këtë të ardhme.”

Të martën, Zelenskyy iu përgjigj postimit në Twitter me një postim të ngrohtë: “Olena dhe unë i jemi mirënjohës Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit @RoyalFamily që qëndruan pranë vendit në këtë kohë kritike kur Ukraina po kundërshton me guxim pushtimin rus dhe mbështesim qytetarët tanë  guximtarë. E mira do të triumfojë”.

E vërteta është se kishte disa vëzhgues mbretërorë që vunë re se Zelenskyy nuk iu përgjigj mbështetjes së ngjashme të Princit Harry dhe Meghan Markle, të cilët reaguan në fillim të pushtimit. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se Sussex-ët shprehën pikëpamjet e tyre si qytetarë të zakonshëm ndërsa William dhe Kate e bënë këtë si anëtarë të lartë të familjes mbretërore. Kështu, për Zelenskyy, është më e rëndësishme politikisht në një kohë krize t’u drejtohet Kembrixhit pasi ata janë përfaqësues zyrtarë të pallatit.

Në fund të fundit, është e mrekullueshme që të dy çiftet i tregojnë Ukrainës dashurinë dhe mbështetjen që u nevojitet në një kohë kaq të trazuar. William dhe Kate kishin tashmë një marrëdhënie personale me udhëheqësin ukrainas pas takimit të vitit 2020, kështu që qasja fizike ka kuptim dhe është e sigurt që e gjithë mbështetja, përfshirë atë të Harry-t dhe Meghan-it, është e mirëpritur për Zelenskyy dhe popullin e Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme