Qentë e Bidenit bëjnë probleme në Shtëpinë e Bardhë

Dy qentë të tipit të pastorit gjerman që i përkasin presidentit amerikan Joe Biden dhe Zonjës së Parë Jill Biden u kthyen në shtëpinë e familjes Biden në Delaware javën e kaluar pas sjelljes agresive në Shtëpinë e Bardhë duke përfshirë edhe qenin “Major”.

Kështu kanë thënë burime për CNN.

Majori, i cili u adoptua nga Biden në nëntor 2018 nga një strehimore e kafshëve në Delaware, kishte atë që një nga njerëzit e përshkroi si një “incident thumbues” me një anëtar të sigurimit të Shtëpisë së Bardhë. Gjendja e saktë e viktimës është e panjohur, megjithatë, episodi ishte mjaft serioz sa qentë më pas u zhvendosën në Wilmington, Delaware, ku ata qëndruan.

CNN iu drejtua Shtëpisë së Bardhë për komente dhe nuk mori menjëherë një përgjigje.

Majori, i cili është 3 vjeç, është më i ri nga dy qentë e Biden, dhe ka qenë i njohur për shfaqjen e sjelljes së trazuar në shumë raste, duke përfshirë kërcimin, lehjen ndaj stafit dhe sigurisë, sipas njerëzve me të cilët CNN foli në lidhje me sjelljen e qenit në Shtëpinë e Bardhë.

Më  i vjetri nga pastorët gjermanë të Bidenit, Champ, është afërsisht 13 vjeç

Champ dhe Major u zhvendosën në Shtëpinë e Bardhë në janar, më pak se një javë pas inaugurimit të Biden.

“Unë kam qenë i fiksuar me vendosjen e qenve tanë sepse kemi një qen të vjetër dhe kemi një qen shumë të ri,” i tha Jill Biden Kelly Clarksoniy muajin e kaluar gjatë një paraqitje në “The Kelly Clarkson Show”. “Ata duhet të marrin ashensorin, ata nuk janë mësuar me këtë, dhe ata duhet të dalin në Lëndinë e Jugut me shumë njerëz që i shikojnë ata. Kështu që unë kam qenë i fiksuar, duke i bërë të gjithë të vendosur dhe të qetë”.

Biden gjithashtu tha se vendi i vetëm që nuk lejohen qentë është në mobilje, megjithëse ajo pranoi të lejojë Majorin në divan. “Ata vrapojnë të gjithë”, tha Biden.

Një person që ka njohuri për orarin e qenve konfirmon për CNN se ata janë në Delaware, por vuri në dukje se është ditur se do të qëndrojnë atje me kujdestarë kur zonja e parë është jashtë qytetit. Biden u nis të hënën pasdite për një udhëtim dyditor në Washington dhe Kaliforni për të vizituar bazat ushtarake.

Kategoritë
BotaLajme