Qipriotët grekë sulmojnë një xhami në ditën e pavarësisë kombëtare të Greqisë

Një grup aktivistësh të ekstremit të djathtë sulmuan dhe shpifën një xhami në Limasol, Qipro Greke, duke vizatuar një kryq dhe duke shkruar ‘vdekje për të gjithë Turqit’ në muret e saj transmeton Gazeta e re.

Ndërsa Greqia vëzhgonte 200 vjetorin e pavarësisë së saj të enjten, një grup grek i ekstremit të djathtë sulmoi një xhami në qytetin Grek të Qipros të Limasol-it. Sulmuesit vizatuan një kryq dhe shkruajtën “vdekje për të gjithë turqit” në muret e xhamisë.

Sulmuesit mbanin parulla që mbanin datën 1821, vit kur Greqia u bë e pavarur dhe sundimi i ish-Perandorisë Osmane përfundoi zyrtarisht në vend.

Qeveria turke dënoi sulmin, duke e përshkruar atë si një provokim në një kohë “kur përpjekjet për të gjetur një zgjidhje për çështjen e Qipros janë intensifikuar”.

Ministria e Jashtme turke tha se veprime të tilla “nuk do të ndihmojnë në krijimin e besimit midis dy komuniteteve (Qipriotë grekë dhe Qipriotë turq)”.

Presidenti i Republikës Turke të Qipros Veriore Ersin Tatar i kërkoi administratës greke të ndërmarrë një veprim të rreptë kundër autorëve.

“Ky incident zbulon edhe njëherë mentalitetin grek, duhet të kujtojmë se qindra xhami tona u sulmuan dhe u shkatërruan gjatë periudhës 1963-1974”, tha Presidenti Tatar në një deklaratë.

Sulmi ka pasur një efekt negativ në takimin e ardhshëm 5 + 1 të udhëhequr nga KB në Gjenevë, Zvicër, për çështjen e Qipros.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan gjithashtu e përshkroi sulmin si provokim, duke thënë se grekët e kanë bërë atë për një kohë të gjatë.

Shënjestrimi i xhamive të tjera

Incidenti në Limasol nuk është sulmi i parë ndaj xhamive në tokën greke.

Në vitin 2013, xhamia historike në rajonin Denya të Qipros Jugore u dogj. U desh një vit që puna restauruese e xhamisë të përfundonte.

Sidoqoftë, e njëjta xhami u dogj përsëri më 2016 nga persona të paidentifikuar.

Nga ana tjetër, disa xhami të epokës Osmane në Greqi vazhdojnë të vulosen. Xhamia Fethiye, e cila u ndërtua më 1458 në Athinë, u shndërrua në një shkollë menjëherë pasi Greqia u bë e pavarur më 1821.

Xhamia gjithashtu u kthye në një burg në një kohë dhe më pas u shndërrua në një kamp ushtarak në një rast tjetër.

Në mënyrë të ngjashme, një xhami tjetër me emrin Dizdar Mustafa Aga u shndërrua në variante të ndryshme, nga një burg, në një kamp ushtarak dhe një depo, gjithashtu.

Në vitin 1923, pas restaurimit të saj, xhamia u përdor si Muzeu Kombëtar i Arteve Dekorative. /Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme