Racizmi i Wilders dëmton vlerat evropiane dhe demokracinë

Politikani holandez i ekstremit të djathtë Geert Wilders vazhdon të shpërndajë vazhdimisht provokimet. Postimi i tij i fundit në Twitter i cili shkruante “ndal Islamin, ndalo Ramazanin” u prit nga tërbimi dhe zemërimi.

Ky mesazh padyshim që ka për qëllim keqdashjen, ndarjen, diferencimin dhe provokimin e muslimanëve.

Të nderuar lexues, unë jam një person laik por Ramazani është një traditë fetare e ndarë gjerësisht në Turqi, madje edhe për ata që identifikohen si laikë. Shumica e popullsisë, të paktën 60% mbase edhe 70%, shpejt në vend. Është një praktikë e përbashkët që parashikohet shumë çdo vit.

Pra, postimet që bëjnë thirrje për të “ndaluar Ramazanin” jo vetëm që provokojnë muslimanët praktikues, por edhe kombin si një i tërë gjithashtu. Ramazani është një traditë e fuqishme në të gjitha shoqëritë myslimane.

Dhe kjo është arsyeja pse zyrtarët turq dënuan ashpër fjalët e Wilders. Drejtori i Komunikimit Presidencial Fahrettin Altun e quajti atë “racist, fashist dhe ekstremist” dhe u kërkoi organeve ndërkombëtare të ndalonin racizmin.

Zëdhënësi i Partisë në Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në pushtet, Omer Çelik tha se Wilders sulmon njerëzimin, një pikë me të cilën unë jam plotësisht dakord.

“Ata janë armiq të njerëzimit me një mendje raciste dhe fashiste. Kjo është arsyeja pse armiqësia kundër njerëzimit rri aty ku ka armiqësi ndaj Islamit,” tha Çelik.

Fjalët e Wilders janë fatkeqësisht një kontradiktë e madhe për Evropën pas Luftës së Dytë Botërore. Teorikisht, Evropa e pasluftës supozohej të ndërtohej mbi pluralizmin dhe demokracinë liberale.

Hollanda, vendlindja e Wilders, ishte një shembull i mirë i këtij ideali. Dikur një fushë beteje e fortë për nazistët, Hollanda u shndërrua në një komb multikulturor që po pranonte një gamë të gjerë stilesh jetese dhe shtëpi për shumë emigrantë.

Prandaj, është për të ardhur keq për të parë qëndrime të tilla raciste që vijnë nga një vend i vogël që arriti të arrijë harmoninë për një kohë të gjatë.

Mallkimi kolonial

Por, nga ana tjetër, pyes veten nëse ideologjia e Wilders rrjedh nga e kaluara koloniale e Hollandës. Në Afrikën e Jugut, hollandezët dihej të ishin një fuqi koloniale brutale që mbjellin farën e epokës së Aparteidit që u institucionalizua pas Luftës së Dytë Botërore.

Në Afrikën e Jugut sot, epoka e Aparteidit dënohet nga të gjithë, përveç sundimtarëve Hollandezë dhe pasardhësit e tyre fajësohen shumë më tepër sesa kolonialistët britanikë.

Sidoqoftë, në kontinent, Hollanda ishte aq mirëseardhëse për “të huajt” sa të ishte e mundur derisa sulmi i 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara ndezi një qëndrim të ri anti-Islam në vend.

Shkrimtari radikal anti-Islam Ayaan Hirsi Ali shkroi një film provokues dhe regjisori u vra. Ali nuk mund të jetonte në Holandë, kështu që u zhvendos në Uashington, D.C. dhe filloi të bënte anti-propagandë duke synuar myslimanët.

Pim Fortuyn, një tjetër politikan ekstrem i djathtë hollandez, i cili ishte jashtëzakonisht anti-mysliman, vdiq me shumë dyshim në një përplasje makine. Prej atëherë e tutje, një linjë shumë e fortë islamofobe ishte rrënjosur në politikën Hollandeze.

Liberalizmi ende i fortë

Por duhet të të kujtoj se Hollanda nuk përbëhet vetëm nga ekstremistë. Është krejt e kundërta në të vërtetë. Shpirti liberal i kombit është i gjallë dhe mirë dhe ekziston një besim i fortë në demokracinë pluraliste. Unë e di këtë nga miqtë e mi holandezë, gazetarët dhe debatet e brendshme të vendit.

Pra, Wilders përfaqëson vetëm një vijë margjinale në Evropë. Sidoqoftë, është një linjë e rrezikshme dhe nëse këto lloj provokimesh janë brenda kufijve të lirisë së shprehjes duhet të vihet në dyshim. Unë nuk besoj se bën, duke pasur parasysh që mesazhi i Wilders përmbante ide të rrezikshme dhe u bënte thirrje njerëzve që të mobilizoheshin kundër qytetarëve të pafajshëm.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet