Rama: Falë “Open Ballkan” po negociojmë me Serbinë për të marrë një pjesë të grurit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka folur për pasojat që ka shkaktuar lufta në Ukrainë.

Rama tha se kanë nisur negociatat me Serbinë për të nxjerrë një pjesë të grurit që është kontraktuar më herët nga biznesmenët shqiptar.

Ai theksoi se zhbllokimi i kësaj sasie gruri nga Serbia mund të vijë falë nismës së “Ballkanit të Hapur”.

“Po negociojmë me Serbinë për të nxjerrë një pjesë të grurit që është kontraktuar nga biznesmenët tanë atje. Dhe do ta bëjmë falë Ballkanit të Hapur. Këto janë faktet”/A2.

Kategoritë
LajmeRajoni