Ramazan Kadyrov pretendon se është afër Kievit, ai u dërgoi një mesazh ukrainasve

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov pretendon se është në Ukrainë dhe dërgoi një mesazh për ukrainasit.

Mediat e huaja raportojnë se Kadyrov ka publikuar një video në aplikacionin Telegram, ku shihet se ai është i veshur me uniformë ushtarake dhe se po shikon hartat në tavolinë i rrethuar nga ushtarë.

Në një video-mesazh, ai deklaroi se ndodhej në aeroportin Hostomel, afër Kievit. Forcat ruse pushtuan këtë aeroport në ditën e parë të agresionit kundër Ukrainës.

Sipas Kadyrov, ndodhet 20 kilometra larg “nazistëve” të Kievit dhe se ata po afrohen më shumë me ta. Ai i bëri thirrje ushtrisë ukrainase të dorëzohej dhe përndryshe “të përfundojë me ta”.

Nuk është konfirmuar ende se pretendimet e tij për praninë e Ukrainës janë të vërteta. Kujtojmë se ai ka deklaruar disa herë më parë se është gati të luftojë në Ukrainë dhe se ka bërë thirrje për aneksimin e Ukrainës në Rusi.

Kadyrov është një person që gëzon mbështetjen e presidentit rus Vladimir Putin dhe akuzohet nga shumë për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut në Çeçeni.

Kategoritë
BotaLajme