Raportohet se Novak Djokovic është arrestuar – protesta të ashpra në Australi kundër tenistit serb

Saga që fillimisht e pa Novak Djokovicin të mos lejohej në Australi ka marrë një kthesë të re, me tenistin serb se është arrestuar menjëherë pasi fitoi çështjen e tij gjyqësore.

Të hënën në mëngjes dukej sikur beteja e Djokovic për të luajtur në Australian Open të këtij muaji ishte fituar, kur anulimi i tij i vizës u rikthye në rast të ri.

Megjithatë, raportet nga Australia jo shumë kohë pasi ai u lirua nga paraburgimi pretenduan se tenisti serb është arrestuar.

Djokovic fillimisht iu dha një përjashtim nga turneu për të luajtur, pavarësisht nga fakti se ai nuk ishte vaksinuar, gjë që Australia njoftoi se duhej të bënte një gjë të tillë për të luajtur në turne.

Serbi mbërriti në Australi për të parë nëse kishte një problem me vizën e tij dhe u dërgua në karantinë, ndërsa çështja ende nuk është zgjidhur.

Ai kishte një seancë gjyqësore të hënën në mëngjes, me gjykatësin Anthony Kelly që vendosi që i hiqet viza dhe ai duhet të lirohet nga paraburgimi.

Por, australianët janë duke protestuar aktualisht dhe kërkojnë që Djokovic të largohet nga shteti i tyre.

Në seancën dëgjimore të hënën, gjykatës i ishte thënë nga këshilltari i qeverisë Christopher Tran se serbi mund të përballet ende me dëbim.

Tran shpjegoi se Ministri për Emigracionin, Alex Haëke, i cili nuk ishte ministri që fillimisht miratoi vizën, ende mund ta anulonte vendimin.

Nën kompetencat speciale, Haëke mund të anulojë vizën e Djokovic, pavarësisht vendimit të gjyqtarëve, dhe ta ndalojë tenistin deri në tre vjet mos-hyrje në Australi.

Kategoritë
BotaLajmeSport