Reagimi i çuditshëm i Srpska-s, sulmi ndaj Policisë: Po bëhet përpjekje për t’i paraqitur serbët ngacmues!

Lista Serbe ka dënon incidentin që ndodhi mëngjesin e sotëm në komunën e Zubin Potokut ku u dëmtuan vetura e Policisë së Kosovës.

“Ky incident ka për qëllim destabilizimin e mundësive, por edhe përpjekjen për t’i paraqitur serbët si disa ngacmues, gjë që nuk përputhet me të vërtetën, transmeton Indeksonline

U bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve për vetëpërmbajtje. Që të mos bien në provokime dhe të mos lejojnë incidente të tilla të rrezikojnë paqen aq të nevojshme në këtë rajon.

Kush e ka bërë këtë nuk i mendon mirë popullit serb”, thuhet në komunikatën e Srpska-s.

Ndryshe, Policia e Kosovës ka konfirmuar rastin e sulmit.

Sot në orët e hershme të mëngjesit, konfirmojmë se është sulmuar një njësi patrulluese kufitare, në fshatin Zupçe të Zubin Potokut.

Lidhur me rastin janë ndërmarrë të gjitha veprimet e menjëhershme policore, ku në vendngjarje kanë dalë edhe njësitet policore të rendit nga stacioni policor Zubin Potok, të cila kanë njoftuar se njësiti kufitar janë sulmuar me armë zjarri, përveç dëmeve materiale në automjet nuk raportohet për zyrtarë të lënduar.

Policia e Kosovës, në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë janë duke ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme hetimore lidhur me rastin, përderisa ka shtuar masat policore me qëllim të sigurisë së zyrtarëve policorë dhe qytetarëve”, tha ai.

Kategoritë
LajmeVendi