Rekordi i egër: Izraeli, 122 bomba në Gaza për 25 minuta

Ushtria izraelite lëshoi ​​122 bomba në Gaza në një periudhë 25-minutëshe të martën, njoftoi Times of Israel.

Sulmi, i cili filloi në 22:00 me kohën lokale, synoi tunelet nëntokësore të Hamasit, pretendon faqja e internetit, duke cituar zëdhënësin e ushtrisë Hidai Zilberman.

Numri i të vdekurve nga sulmet izraelite në Rripin e Gazës në Palestinë u rrit në 220, duke përfshirë 63 fëmijë dhe 36 gra, dhe numri i të plagosurve arriti në 1,500.

Izraeli ka kryer sulme në Rripin e Gazës nga ajri dhe nga toka që nga 10 maji. Pavarësisht reagimeve nga e gjithë bota, Izraeli ka vazhduar sulmet e ashpra në Gaza, shtëpia e rreth dy milion njerëzve.

Ushtria izraelite kreu sulme të ashpra në qytetet Khan Yunis dhe Rafah në jug të Rripit të Gazës.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se numri i palestinezëve që humbën jetën në sulmet izraelite më 10 maj u rrit në 220, duke përfshirë 63 fëmijë dhe 36 gra, dhe numri i të plagosurve arriti në 1,500.

Nga ana tjetër, grupet palestineze të rezistencës në Gaza vazhdojnë të lëshojnë raketa në përgjigje të sulmeve izraelite.

Dymbëdhjetë njerëz u vranë në zjarr me raketa në Izrael. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet