Rrëfimi i një ish-piloti të dorëhequr izraelit: Kjo është ushtria e vendit tim

Kapiteni Yonatan Shapira, një ish-pilot i forcave ajrore izraelite, tha se ushtria izraelite është një organizatë terroriste dhe komandantët janë kriminelë lufte.

Megjithëse ka pak prej tyre, në Izrael dhe kështu në radhët e ushtrisë, ka nga ata që kundërshtojnë politikën që administrata në Tel Aviv zbaton ndaj palestinezëve. Midis tyre është Shapira, e cila u largua nga ushtria izraelite në 2003.

Shapira jo vetëm që u tërhoq nga ushtria, por gjithashtu nisi një fushatë që inkurajon personelin tjetër ushtarak të mendojë për situatën në të cilën ndodhen dhe të japë dorëheqjen. Gjatë kësaj fushate, të cilën ai e drejton që nga viti 2003, 27 pilotët që ishin pjesë e ushtrisë izraelite dhanë dorëheqjen.

Pasi dha dorëheqjen, ai u bashkua me protestat në mbështetje të popullit palestinez dhe mori pjesë në konferenca ndërkombëtare. Meqenëse tregoi se ushtria izraelite po kryente krime lufte, ai nuk mund të gjente një punë, dhe më pas u zhvendos në Norvegji dhe vazhdoi të jetonte atje.

Duke folur për Anadolu Agency (AA), Shapira foli pse u bashkua me ushtrinë izraelite, si ndryshoi mendim dhe kuptoi se ai ishte “pjesë e një organizate terroriste”.

Izraeli po e çon të gjithë rajonin në katastrofë

Ai shpjegoi se numri i atyre që mendojnë si ai në Izrael nuk i kalon disa mijëra dhe se komuniteti po kalon nëpër një “makineri për shpëlarjen e trurit”, prandaj ata nuk e shohin të vërtetën.

Ai u bashkua me ushtrinë izraelite si pilot në 1993, kur “ngadalë filloi të hapte sytë” gjatë Intifadës së Dytë.

“Ushtria izraelite është një organizatë terroriste, dhe komandantët janë kriminelë lufte. Qeveria izraelite është një qeveri raciste hebreje dhe po çon të gjithë rajonin në katastrofë.

Unë besoj në këtë dhe në fakt, shumë e kuptojnë që është kështu, por jo të gjithë duan ta thonë. Kjo është e vërtetë dhe unë duhet ta them atë.

Detyra ime si ish-pilot dhe kapiten është ta them këtë. Për shkak të situatës në të cilën jemi, unë i bëj thirrje botës për të mbrojtur palestinezët, sepse ata po i vrasin ata, po i vrasin për arsye etnike,” tha Shapira.

Ai shtoi se nuk duhet të pritet asnjë e mirë nga udhëheqësit izraelitë.

“Nuk ka mjaft si unë për të ndryshuar rrjedhën e ngjarjeve. Ne kemi nevojë për ndërhyrje nga jashtë. Na duhet shumë presion. Na duhen të gjitha presionet e mundshme për të ndaluar këtë katastrofë”, mendon Shapira.

Së bashku me kolegët të cilët gjithashtu u larguan nga ushtria, ai tha se pushtimi izraelit ishte një krim lufte dhe se ata nuk dëshironin të ishin pjesë e tij. Ai gjithashtu iu referua arsimimit dhe edukimit të gabuar të fëmijëve në Izrael.

“Ne nuk dimë asgjë për popullin palestinez. Ne nuk dimë asgjë për Nakba-n (Fatkeqësia e Madhe e Përndjekjes së Palestinezëve në 1948). Për shkak të arsimimit që merrni, ju besoni se duke u bashkuar me ushtrinë do të mbroni popullin dhe vendin tuaj. Shumë filluan të hapnin sytë kur u bashkuan me ushtrinë dhe mësuan të vërtetën”, tha Shapira.

Ai kujtoi se si pilotët, ndërsa ishin në forcën ajrore izraelite, u dërguan në misione të ndryshme dhe disa prej tyre kishin të bënin me bombardimin e civilëve.

“Në një moment, e kuptova se ishte një akt terrorist”, tha Shapira.

Ish-ushtari izraelit tha se kur u bashkua me ushtrinë, qëllimi i tij ishte të mbronte njerëzit.

“Nëse do të doja të mbroja njerëzit, siç doja kur u bëra ushtri, do të isha në anën tjetër, së bashku me palestinezët, në vend që të isha në ushtri dhe të dëgjoja urdhrat. Ishte një proces jashtëzakonisht i vështirë mendërisht dhe kur kuptuam se ishim pjesë e një organizate terroriste, na duhej të thonim ‘Jo’ dhe të mbanim pasojat”, shpjegoi Shapira.

Ai beson se ishte me fat që nuk u privua nga liria pasi u largua nga ushtria në një mënyrë të tillë.

“Në fakt, më vonë u arrestova dhe u ndalova disa herë sepse isha pjesë e protestave në Bregun Perëndimor dhe procesionit për të thyer bllokadën e Gazës”, tha Shapira.

Ai shtoi se përkundër kësaj, ai vendosi të japë dorëheqjen nga ushtria dhe të sigurojë mesazhin që po dërgon sot me liri.

“Sepse kam mbështetur palestinezët dhe kam mbajtur konferenca rreth tij në të gjithë botën. Në Izrael, unë u pushova nga puna për të gjitha vendet e punës që kërkova. Kjo është arsyeja pse unë jetoj jashtë vendit, në Norvegji”, tha ai.

Komuniteti izraelit po bëhet më radikal

Ai tregoi se u pushua nga puna sepse theksoi që Izraeli po kryente aparteid dhe se zyrtarët dhe komandantët ushtarakë ishin kriminelë lufte.

Ai deklaroi se kur ai dhe kolegët e tij botuan një letër nga pilotët pas largimit nga ushtria, rreth 20 përqind e komunitetit i mbështeti ata, por sot kjo nuk është as pesë përqind.

“Media, autoritetet dhe ushtria po kryejnë intensivisht procesin e shpëlarjes së trurit. Njerëzit janë të ekspozuar fort ndaj asaj makinerie. Nëse dikur ishim pakicë, sot jemi pakicë”, përfundoi Shapira. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme