Rreth 17 për qind e forcës ushtarake në Ukrainë përbëhet nga gratë: Ne jemi këtu për të mbrojtur vendin tonë dhe familjet tona

Që nga fillimi i pushtimit rus, të dëshmuar nga e gjithë bota, ukrainasit  janë bashkuar në radhët për të mbrojtur vendin e tyre dhe ajo që është veçanërisht interesante është se një pjesë e tyre janë gra.

Në ushtrinë ukrainase, gratë janë një dukuri krejtësisht normale, dhe kur shpërtheu lufta, shumica e tyre nuk hezituan të merrnin armët dhe të zëvendësonin jetën e tyre të përditshme me një fushë beteje.
Nadia Babych, e cila ruante një pikë kontrolli pranë Zolota, një qytet në Ukrainën lindore, përpara se konflikti të përshkallëzohej, ishte e qartë në qëllimet e saj.

“Ne jemi këtu për të mbrojtur vendin tonë, familjet tona,” tha ajo.

“Djemtë më trajtojnë normalisht, si dhe kolegët e tjerë. Nuk ka dallim”, tha Nadia, e cila mban unazën e fejesës dhe unazën e martesës në të njëjtën dorë me të cilën qëllon nga arma.

Gjithashtu, ajo beson se motivi i saj për të shërbyer në ushtri nuk ndryshon nga motivi i burrave.

“Ne kemi të njëjtat arsye si burrat. Ne duam ta mbajmë Ukrainën të lirë,” tha ajo.

Me uniformë ose jo, gratë kanë qenë në qendër të përpjekjeve për t’i rezistuar agresionit rus që nga viti 2014, dhe sot rreth 17 për qind e tyre përbëjnë forcat e armatosura të Ukrainës. Atyre iu bashkuan amvisat, por edhe të punësuarit nga mosha 20 deri në 60 vjeç dhe së bashku me meshkujt shërbejnë në fushëbeteja dhe kanë “të drejta të barabarta” sipas ligjit të 2018-ës, ndërsa nga viti 2019 mund të studiojnë edhe në kolegjet ushtarake.

Ndryshimi në politikë erdhi falë përpjekjeve lobuese të veteranëve si Olena Bilozerska, një snajpere që shërbeu si vullnetare në shumë pika të nxehta në Ukrainën lindore midis 2014 dhe 2016. Sot, ajo është trolli kryesor i rusëve në internet.

Shkathtësitë e saj iu mësuan nga i shoqi, një veteran ushtarak që kishte parashikuar prej kohësh një konflikt me Rusinë, dhe ajo i praktikoi aftësitë e saj të qitjes në pyjet e Kievit.

“Të gjithë janë mësuar me luftëtarët në vijën e parë. Kjo është normale,” tha Bilozerska, e cila u trajnua si oficer ushtarak dhe komandoi togën e artilerisë vetëlëvizëse në Donetsk për dy vjet.

Edhe në Ukrainë ekziston një batalion i posaçëm i të moshuarve “Batalioni Babushka”, i cili shërben për shkëmbimin e furnizimeve ushtarake, ndihmës mjekësore, inteligjencës gjatë luftës, por edhe hapjen e llogoreve.

“Unë kam ëndërruar që nga viti 2014 të mësoj të përdor armën, por më thanë ‘gjyshe, je shumë e vjetër për këtë. Një hov do të të rrëzojë nga këmbët'”, tha Valentina Konstantinovskaya, 79, e cila ishte gati. për të përballuar sulmet ruse.ushtri nën komandën e Vladimir Putinit.

Mis-i ukrainas bëri thirrje për mbrojtjen e vendit me një foto ku pozon me pushkë
Se nuk ka dallime për këto gra të guximshme, edhe përsa i përket moshës dhe profesionit, e konfirmoi dje zonjusha ukrainase Anastasia Lenna, e cila zëvendësoi diademën dhe shiritin me pushkë dhe bëri thirrje për mbrojtjen e vendit të saj./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme