Rusët ofrojnë pamjet: Ja “lufta” me britanikët në Detin e Krimesë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka publikuar që tregojnë aeroplanë dhe anije ushtarake ruse që shtyjnë luftëanijen britanike HMS Defender nga “ujërat e Krimesë”.

Britania e di se largimi i një anije luftarake nga brigjet e Krimesë – pa marrë parasysh sa i pafajshëm apo legal kalimi – do të provokojë një përgjigje nga Rusia, shkruan Sky News.

Fakti që Moska arriti të publikonte versionin e saj të asaj që ndodhi të mërkurën në mëngjes në Detin e Zi, do të shqetësojë disa nga qeveria britanike.

Rusia pretendon se një anije patrullore ushtarake ruse hapi të shtëna paralajmëruese ndaj shkatërruesit britanik, por britanikët pretendojnë se kjo nuk ndodhi.

Informacioni në lidhje me incidentin u botua për herë të parë nga rusët. Sipas raporteve nga Ministria Ruse e Mbrojtjes, një anije luftarake ruse lëshoi ​​të shtëna paralajmëruese në shkatërruesin e Marinës Mbretërore Britanike “HMS Defender”, pasi hyri në ujërat ruse në Detin e Zi.

Incidenti ndodhi në jug të Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014, të cilën vendet perëndimore e kanë dënuar, por që gadishulli konsiderohet ende territor ukrainas.

Anija patrulluese ruse, pretendojnë rusët, gjuajti dy të shtëna në shkatërrues britanik, por ata nuk u ndalën këtu.

Konkretisht, me të shtëna paralajmëruese të lëshuara nga një anije ushtarake ruse, një avion luftarak Su-24m hodhi katër bomba me eksploziv të lartë në det përpara shkatërruesit britanik, njoftoi Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Kategoritë
BotaLajme