Rusia autorizon vaksinën e re “Sputnik Light”: Merret me një dozë dhe është 79.4% efektive

Rusia ka autorizuar sot përdorimin e një vaksine me një dozë të vetme, të quajtur “Sputnik Light”.

Fondi Rus i Investimeve Direkte tha se Sputnik Light, e zhvilluar nga Instituti i Kërkimeve Gamaleya i Moskës, ka një normë efikasiteti prej 79.4% dhe kushton më pak se 10 dollarë një dozë.

RDIF tha se qëllimi, përbërësi i parë i vaksinës kryesore Sputnik V me dy doza, është i pajtueshëm me standardet e magazinimit të vaksinave dhe kërkesat e logjistikës.

Fondi pretendon se një nga përdorimet e mundshme të vaksinës me një dozë të vetme është për imunizimin e një numri më të madh njerëzish në një periudhë më të shkurtër kohore, duke theksuar se mund të transportohet me shpejtësi në një vend në mes të një shpërthimi akut.

RDIF tha se provat e fazës së tretë që përfshinin 7,000 njerëz ishin duke u zhvilluar në Rusi, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gana. Rezultatet e përkohshme priten gjatë këtij muaji.

Faza I dhe II e rezultateve të vaksinës “Sputnik Light” me një dozë të vetme zbuluan se qëllimi demonstroi siguri për të gjithë subjektet dhe nuk u regjistruan efekte të rënda anësore, tha RDIF në një deklaratë.

Kategoritë
BotaLajme