Scholz: Jemi duke bërë çdo gjë për të shmangur tensionet që do të çonin në Luftën e 3-të Botërore

Kancelari gjerman Olaf Scholz në lidhje me luftën Rusi-Ukrainë thotë se po bën gjithçka që mundet për të shmangur një tension që do të çonte në një luftë të tretë botërore.

Olaf Scholz tha në një intervistë me revistën javore “Der Spiegel” se Gjermania, së bashku me aleatët e saj, i dhanë armë Ukrainës, jo nga frika, por nga përgjegjësia politike.

Pasi vuri në dukje faktin se zona e ndalim-fluturimit e kërkuar nga Ukraina mund ta kthejë NATO-n në një anë lufte, Scholz tha: “Unë thashë shumë herët se ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për të shmangur një konflikt të drejtpërdrejtë ushtarak midis NATO-s dhe një superfuqie shumë të armatosur siç është Rusia, një fuqi bërthamore. Unë po bëj gjithçka që mundem për të shmangur një luftë të tretë botërore. Nuk duhet të ketë luftë bërthamore”.

Duke argumentuar se Rusia është në vështirësi dramatike për shkak të sanksioneve të vendosura, Scholz tha: “Sanksionet po i shkaktojnë dëme të mëdha ekonomisë ruse. Një paqe e ftohtë e pavulosur nga një marrëveshje nuk do ta shpëtojë Rusinë nga regjimi i sanksioneve. Presidenti rus Vladimir Putin është nën një presion të madh. Unë e paralajmërova Putinin që të mos përdorë armë biologjike dhe kimike. Të tjerët ia kanë formuluar këtë paralajmërim serioz”.

Kancelari gjerman tha se ai kurrë nuk mendonte që një embargo e gazit kundër Rusisë do t’i jepte fund luftës, e cila filloi që nga 24 shkurti.

Kategoritë
BotaLajme