Seedorf: Interi dhe Milani janë favorit për ta fituar titullin në Serie A

Legjenda e Milanit, Clarence Seedorf beson se mosha e Zlatan Ibrahimovic dhe Olivier Giroud nuk është një problem, ndërsa ka shpjeguar pse Rossonerët dhe Interi janë favoritët për të fituar titullin e Serie A këtë sezon.

Seedorf, një ish -mesfushor dhe trajner i Milanit, kaloi dhjetë vjet me Rossonerët si futbollist, duke fituar dy tituj të Serie A dhe dy Liga të Kampionëve.

Ai kishte kaluar dy vjet e gjysmë te rivalët e Interit para se të bashkohej me Rossonerët, ndërsa ka folur për dy ish-klubet e tij.

“Milani po ndërton diçka solide me një përzierje të mirë të lojtarëve të rinj dhe me përvojë. Maldini mendon njësoj si unë. Ata nënshkruan me Olivier Giroud gjatë verës, kështu që ne ndajmë të njëjtën pikëpamje”, ka thënë fillimisht Seedorf për Tuttosport.

“Kurrë nuk kam besuar në moshë. Ekziston një moshë biologjike, por pastaj ka teste fitnesi. Unë kisha rezultate më të mira si 34-vjeçar sesa si 26-vjeçar, por ju duhet të shihni nëse këto gjëra kanë rëndësi për trajnerët”.

“Ibra dhe Giroud janë kujdesur për veten gjatë karrierës së tyre, kështu që ata janë të aftë dhe mund të ndihmojnë të tjerët me përvojën e tyre”.

“Kur keni njerëz si Ibra dhe Giroud në ekipin tuaj, ju gjithashtu mbuloni diçka që të tjerët nuk e kanë ose nuk e kanë jetuar ende. Dhe pastaj është historia e jetës për të rritur të rinjtë”.

Ish-mesfushori beson se Milani dhe Interi janë favoritët për të fituar titullin e Serie A këtë sezon.

“Do të jetë një sezon i ekuilibruar, por Interi dhe Milani duket se kanë diçka më shumë. Do të jetë interesante të shihet se si sillet Milani me detyrat e tyre në Ligën e Kampionëve”.

“Juventusi duket se ka bark të plotë. Ata kanë fituar aq shumë në dhjetë vitet e fundit, kështu që nuk pres që ata të kenë të njëjtën dëshirë”.

“Duke u thënë kështu, Juventusi do të jetë gjithmonë konkurrues, por unë jam i bindur se ata që janë më të uritur favorizohen ndaj atyre që tashmë kanë fituar kaq shumë”, përfundoi holandezi.

Kategoritë
LajmeSport