SHBA do të dërgojë anije luftarake në Detin e Zi ndërsa tensionet rriten në Donbass të Ukrainës

Zëvendës Ministri i Jashtëm i Rusisë ngriti shqetësime rreth asaj që ai tha se po rrit aktivitetin detar të Detit të Zi nga fuqitë që nuk kishin një vijë bregdetare në rajon, një referencë e dukshme për Shtetet e Bashkuara transmeton Gazeta e Re.

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë dy anije luftarake në Detin e Zi javën e ardhshme, ka thënë Turqia ndërsa Rusia, e cila ka forcuar forcat e saj ushtarake pranë Ukrainës, akuzoi fuqitë jo-bregdetare të NATO-s për rritjen e aktivitetit detar në rajon.

Uashingtoni thotë se Rusia ka grumbulluar më shumë trupa në kufirin lindor të Ukrainës sesa në çdo kohë që nga viti 2014, kur aneksoi Krimesë nga Ukraina dhe mbështeti separatistët pro-rusë në rajonin lindor Donbass të Ukrainës.

Presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Ukrainën për “veprime të rrezikshme provokuese” në rajonin e saj lindor Donbass në një telefonatë me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, tha Kremlini të premten.

Dhuna është ndezur midis trupave ukrainase dhe separatistëve, duke nxitur frikën e një përshkallëzimi të madh.

Turqia, një aleate e NATO-s, tha se Shtetet e Bashkuara do të vendosnin dy anije luftarake në Detin e Zi nga 14-15 prill.

“Një njoftim na u dërgua 15 ditë më parë përmes kanaleve diplomatike se dy anije luftarake të SHBA do të kalonin në Detin e Zi, në përputhje me Konventën Montreux. Anijet do të qëndrojnë në Detin e Zi deri në 4 maj”, tha Ministria e Jashtme e Turqisë.

Marrëveshja e vitit 1936 Montreux i jep Turqisë kontroll mbi ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve, të cilat lidhin Mesdheun me Detin e Zi. Ai gjithashtu kufizon aksesin e anijeve luftarake detare dhe rregullon anijet e huaja të ngarkesave.

Shtimi i trupave ruse

Ukraina dhe Perëndimi kanë akuzuar Rusinë për dërgimin e trupave dhe armëve për të ndihmuar separatistët, akuza që Moska i ka mohuar.

Zyrtarët perëndimorë dhe ukrainas kanë ngritur shqetësime javët e fundit në lidhje me shkeljet gjithnjë e më të shpeshta të armëpushimit në zemrën industriale të vendit, të njohur si Donbass. Ata gjithashtu shprehën shqetësime në lidhje me grumbullimin e trupave ruse përgjatë kufirit me Ukrainën.

Gjatë një telefonate me Putinin të enjten, Kancelarja gjermane Angela Merkel “bëri thirrje për heqjen e këtyre përforcimeve të trupave në mënyrë që të arrihet një de-përshkallëzim i situatës”.

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha të enjten se SHBA janë gjithashtu gjithnjë e më të shqetësuara për ndërtimin e trupave ruse, duke vënë në dukje se Rusia tani ka më shumë trupa në kufirin me Ukrainën se në çdo kohë që nga 2014.

Në përgjigje, Peskov tha se Rusia është e lirë të vendosë trupat e saj kudo që dëshiron në territorin e saj. Ai akuzoi ushtrinë ukrainase për një “përshkallëzim të veprimeve provokuese” përgjatë vijës së kontrollit në lindje që kërcënon sigurinë e Rusisë.

“Kremlini ka frikë se një luftë civile mund të rifillojë në Ukrainë. Dhe nëse një luftë civile, një veprim i plotë ushtarak, rinis pranë kufijve tanë që do të kërcënonin sigurinë e Federatës Ruse”, tha Peskov, “shkallëzimi i vazhdueshëm i tensioneve është mjaft i pashembullt”.

Në Kiev, gjeneral-koloneli Ruslan Khomchak, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, hodhi poshtë pretendimet e Moskës për përgatitjet e pretenduara ukrainase për një ofensivë në lindje si pjesë e një “fushate dezinformimi” dhe një “lufte hibride”.

Dmitry Kozak, një ndihmës i Putinit i cili shërben si negociatori i lartë i Rusisë me Kyiv, paralajmëroi Ukrainën të enjten kundër përdorimit të forcës për të rimarrë kontrollin e lindjes, ku shumë banorë kanë shtetësinë ruse. Një veprim i tillë do të shënonte “fillimin e një fundi për Ukrainën”, tha ai, duke shtuar se Rusia ka të ngjarë të veprojë për të mbrojtur qytetarët e saj.

I pyetur në lidhje me komentin e Kozak, Peskov pretendoi se retorika e ashpër nacionaliste në Ukrainë po ndezte urrejtjen kundër popullsisë kryesisht ruse-folëse të lindjes. Ai pretendoi që nëse civilët në Ukrainën lindore përballen me kërcënimin e një masakre, “të gjitha vendet, përfshirë Rusinë, do të marrin masa për të parandaluar tragjedi të tilla”.

Aktiviteti i NATO-s

Zëvendës Ministri i Jashtëm rus Alexander Grushko ngriti shqetësime të Premten rreth asaj që ai tha se po shtonte aktivitetin detar të Detit të Zi nga fuqitë që nuk kishin një vijë bregdetare në rajon, një referencë e dukshme për Shtetet e Bashkuara.

“Numri i vizitave nga vendet e NATO-s dhe kohëzgjatja e qëndrimit të anijeve luftarake (të tyre) janë rritur”, u citua ai.

Vizitat e tilla nga SHBA dhe anijet e tjera të NATO-s e kanë shqetësuar Moskën, e cila ka kohë që ngre përpjekjet e Ukrainës për të krijuar lidhje mbrojtëse me Perëndimin dhe aspiratat e saj për t’u bashkuar përfundimisht me NATO.

Sipas një dëshmitari të Reuters i cili mban gjurmët e anijeve që kalojnë përmes ngushticës së Bosforit të Turqisë, Shtetet e Bashkuara dhe NATO rritën praninë e tyre në Detin e Zi në fillim të këtij viti, kur administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden mori pushtetin.

Dëshmitari i Reuters tha se niveli kishte arritur atë që ishte parë në vitet 2014-2015 në kohën e aneksimit të Krimesë.

Zelenskiy pritet të takojë Erdogan në Turqi të shtunën, në një vizitë të planifikuar më parë.

Ukraina përjashton ofensivën

 Ushtria e Ukrainës tha se nuk do të nisë një ofensivë kundër separatistëve pro-rusë që kontrollojnë dy rajone në lindje.

“Çlirimi i territoreve të okupuara përkohësisht me forcë do të çojë në mënyrë të pashmangshme në vdekjen e një numri të madh civilësh dhe viktima në mesin e ushtrisë, gjë që është e papranueshme për Ukrainën”, tha Ruslan Khomchak, shefi i shtabit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ai akuzoi Moskën për përdorimin e “kërcënimit dhe shantazhit nga forca ushtarake” për të përkeqësuar situatën.

“Ukraina mbështetet nga e gjithë bota e civilizuar. Ne nuk jemi vetëm përballë armikut”, shtoi Khomchak.

Zelensky në vijën e frontit

Mes luftimeve që intensifikohen, Zelenskiy të enjten vizitoi vijën e frontit lindor dhe kaloi natën atje.

“Fati i vendit tonë përcaktohet këtu,” tha Zelensky në Facebook të Premten, ndërsa imazhet e lëshuara nga zyra e tij e treguan atë në llogore të veshur me një helmetë dhe jelek antiplumb, duke u dhënë duar ushtarëve.

“Këto janë pikat e përshkallëzimit”, tha presidenti, duke shtuar se ai kishte biseda me ushtarë “nën tingujt e të shtënave të armëve”.

Zelenskiy, i cili i ka kërkuar NATO të shpejtojë anëtarësimin e vendit të tij në aleancë për të mbështetur Ukrainën, tha se ai kishte vizituar pozicionet ku trupat ukrainase u vranë dhe plagosën në javët e fundit.

Ai tha se 26 ushtarë ukrainas ishin vrarë që nga fillimi i vitit, krahasuar me 50 në të gjithë vitin 2020, kur luftimet në konflikt u zbutën ndërsa një marrëveshje e re armëpushimi u zhvillua korrikun e kaluar.

Por përplasjet, kryesisht duke përfshirë zjarr artilerie dhe mortaja, janë ngritur përsëri që nga fillimi i vitit, me të dy palët duke fajësuar njëra-tjetrën.

Separatistët thanë se më shumë se 20 luftëtarë të tyre ishin vrarë në 2021, ndërsa konflikti në Lindjen e Ukrainës kryesisht rusishtfolëse ka marrë më shumë se 13,000 jetë që kur shpërtheu./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme