SHBA-ja ashpërson sanksionet ndaj Rusisë, vë në listën e zezë vajzat e Putinit

“Ata thjesht nuk ishin të përgatitur që fortesa e tyre ekonomike të shkërmoqet dhe kjo është ajo që ndodhi”, tha një zyrtar amerikan.

SHBA-ja njoftoi një ashpërsim të madh të sanksioneve të saj ekonomike kundër Rusisë, duke vënë në shënjestër një pjesë të gjerë të ekonomisë ruse dhe duke futur në listën e zezë anëtarët e familjeve të zyrtarëve të lartë.

Masa përfshin sanksionimin e dy vajzave të njohura të presidentit rus Vladimir Putin, Katerina Tikhonovna dhe Maria Vorontsova, si dhe gruan dhe vajzën e ministrit të Jashtëm rus Sergey Lavrov, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës.

Ish-presidenti dhe kryeministri rus Dmitry Medvedev dhe kryeministri Mikhail Mishustin, të cilët janë anëtarë të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, janë gjithashtu të sanksionuar.

“Këta individë janë pasuruar në kurriz të popullit rus”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Për më tepër, presidenti Joe Biden do të nënshkruajë një urdhër të ri ekzekutiv që ndalon të gjitha investimet e reja në Rusi nga amerikanët në një përpjekje për të izoluar më tej Rusinë nga sistemi ekonomik global.

SHBA-ja po vendos gjithashtu sanksione të plota bllokuese ndaj Sberbank me shumicë shtetërore të pronësisë, institucionit më të madh financiar të Rusisë, si dhe bankës së saj më të madhe private, Alfa Bank.

Kësti i fundit i ndëshkimeve ekonomike vjen në vazhdën e sulmit të vazhdueshëm të Rusisë ndaj Ukrainës, për të cilën SHBA-ja dhe aleatët e saj paralajmëruan përpara luftës se do të përballeshin me nivele të paprecedentë sanksionesh.

Ekonomia e Rusisë është në mes të një tronditjeje dramatike, ndërsa Instituti i Financave Ndërkombëtare vlerëson se do të humbasë 15 vjet fitime ekonomike deri në fund të vitit 2023, me një tkurrje prej 15 për qind që pritet vetëm në vitin 2022.

Zyrtari që informoi gazetarët tha se Rusia do të binte nga lista e 20 ekonomive më të mira në botë këtë vit.

“Ata thjesht nuk ishin të përgatitur që fortesa e tyre ekonomike të shkërmoqet dhe kjo është ajo që ndodhi”, tha zyrtari amerikan.

Masat e shpallura nga SHBA-ja po ndërmerren së bashku me grupin e fuqive ekonomike G7 dhe BE-në.

Departamenti i Drejtësisë njoftoi gjithashtu një padi penale kundër oligarkut rus Konstantin Malofeyev, duke e akuzuar atë për shkelje të sanksioneve.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland tha se Malofeyev ishte një nga burimet kryesore të financimit për rusët që promovojnë separatizmin në Krime dhe ka ofruar mbështetje materiale për Republikën Popullore të vetëdeklaruar të Donetskut në Ukrainën lindore.

“Pasi u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara, Malofeyev u përpoq t’u shmangej sanksioneve duke përdorur bashkëpunëtorë për të blerë dhe drejtuar në mënyrë të fshehtë organe mediatike në gjithë Evropën”, tha Garland në një konferencë shtypi.

Kategoritë
BotaLajme