SHBA në mënyrë të hapur po e përkrah Greqinë kundër Turqisë

Ushtria e SHBA, e cila qëndron pranë Greqisë në krizën e Mesdheut Lindor, është në Detin Egje për herë të tretë në javët e fundit. Këtë herë, ishte Qiproja Jugore së bashku me forcat speciale SH.B.A. dhe Greke.

Sipas raportit, ndryshimi filloi me objektet moderne të ndërtuara në selinë e forcave speciale në malin Patera pranë Athinës.Ushtria Greke, e cila ka kryer stërvitje të njëpasnjëshme me ushtarët e forcave speciale të SH.B.A.-së, mori këtë herë me vete Qipron Jugore.

Komanda e Operacioneve Speciale Evropiane të SH.B.A.-së (SOCEUR) ndau fotot e stërvitjes të mbajtur me Greqinë dhe Qipron Jugore në llogarinë e saj në Twitter.

Greqia ka firkë nga Turqia qysh nga vera e vitit të kaluar, Mesdheu Lindor që kur u kthye në një fushë ndërkombëtare loje. Ushtria Greke ka ndërmarrë shumë stërvitje me vende të tilla si SHBA, Franca, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Qiproja Jugore.

Ushtria greke kundër Turqisë dëshiron avionë F-35 në manovrat e njëpasnjëshme me SHBA duke filluar në 2021. Ushtarët grekë dhe amerikanë të forcave speciale morën pjesë në stërvitjet që mbulonin pothuajse të gjithë detin Egje nga Kreta në Selanik.

Ushtria amerikane mori pjesë me helikopterë të Black Hawks dhe ushtarë të forcave speciale në stërvitjen e fundit shtatë-ditore, të quajtur Pegasus 21, e cila ndodhte herë pas here nën dëborë në Kılkış, në veri të Selanikut.

Shtabi i Përgjithshëm Grek shpërndau pamjet e helikopterëve që qëllonin me raketa në Mesdheun Lindor në faqen e saj zyrtare. Përshkrimi zyrtar i pjesës më të shquar, Turqia i është dhënë drejtpërdrejt mesazhit të administratës u shpreh se të dy vendet provojnë marrëdhënien e tyre të fortë afatgjatë.

Radhët e Turqisë filluan mbajtjen e vendeve anti pranë Greqisë me tensionin e përshkallëzuar në Mesdheun lindor në verën e vitit 2020. Vende të tilla si Franca, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti shpejt u bashkuan me SHBA duke hequr embargon 30-vjeçare të armëve në Qipron Jugore. Uashingtoni nuk u ndal këtu, por dërgoi aeroplanmbajtësin USS Dwight D. Eisenhower në Kretë, duke e lejuar atë të stërvitej me flotën greke.

Kategoritë
Lajme