ShBA vendosi saksione për dhjetëra individë, krahas Veselinoviçit

Shtetet e Bashkuara vendosën të mërkurën sanksione ndaj dhjetëra individëve dhe subjekteve në të gjithë Evropën dhe Hemisferën Perëndimore, duke synuar zyrtarët e El Salvadorit lidhur me negociatat e supozuara me bandën MS-13 dhe një grup të krimit të organizuar me bazë në Kosovën veriore, transmeton EkonomiaOnline.

Departamenti i Thesarit i SHBA tha se veprimi i së mërkurës, i fundit në një seri njoftimesh sanksionesh që shënon javën e samitit të demokracisë të Presidentit Joe Biden, synonte rrjetet e korrupsionit të lidhura me krimin transnacional përmes përcaktimit të 16 individëve dhe 24 subjekteve.

Thesari në një deklaratë tha se vendosi sanksione ndaj Osiris Luna Meza, shefit të Sistemit Penal Salvadoran dhe Zëvendës Ministrit të Drejtësisë dhe Sigurisë Publike, dhe Carlos Amilcar Marroquin Chica, Kryetar i Njësisë së Rindërtimit të Pëlhurave Sociale.

Ai akuzoi zyrtarët për udhëheqjen, lehtësimin dhe organizimin e një numri takimesh sekrete që përfshinin drejtues të burgosur bandash, si pjesë e përpjekjeve të El Salvadorit për të “negociuar një armëpushim sekret me udhëheqjen e bandës”.

“Një hetim ndaj zyrtarëve të qeverisë së El Salvadorit dhe liderëve të burgosur të bandave, si Mara Salvatrucha 13 (MS-13) e emëruar nga Thesari, ka zbuluar negociata të fshehta midis zyrtarëve qeveritarë dhe organizatës kriminale,” tha Thesari në deklaratë.

Gjithashtu në listën e zezë ishin lideri i bandës kosovare Zvonko Veselinoviç dhe vëllai i tij, të cilët Thesari i akuzoi se kishin marrëveshje me politikanët për të ndihmuar partinë e tyre të fitonte zgjedhjet dhe të kontribuonte me para për kandidatët.

Në këmbim, politikanët do t’u jepnin vëllezërve kontratat më të mira të infrastrukturës, do të ofronin informacion të pronarit të biznesit për të mbështetur investimet e tyre dhe do t’u jepnin atyre kontrollin e zonave të caktuara për bizneset e tyre, tha Thesari.

Në listën e zezë ishin edhe disa anëtarë të tjerë të organizatës dhe subjekte të lidhura me ta, si dhe disa bashkëpunëtorë të Veselinoviçit.

Kategoritë
BotaLajme