Shefi i të drejtave të KB: Sulmet izraelite në Gaza mund të jenë krime lufte

Këshilli i KB për të Drejtat e Njeriut po diskuton një hetim të gjerë, ndërkombëtar mbi shkeljet në sulmet e fundit izraelite në Gaza të rrethuar, por edhe të abuzimeve “sistematike” në territoret palestineze dhe brenda Izraelit.

Sulmet vdekjeprurëse të Izraelit në Gaza mund të përbëjnë krime lufte, ka thënë shefja e të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara Michelle Bachelet.

Bachelet, duke hapur një seancë të posaçme të Këshillit të të Drejtave të Njeriut të KB të enjten, thirrur me kërkesë të shteteve myslimane, tha se ajo nuk kishte parë asnjë provë që ndërtesat civile në Gaza të goditura nga sulmet izraelite po përdoren për qëllime ushtarake.

“Nëse gjenden jo proporcionale, sulme të tilla mund të përbëjnë krime lufte,” i tha ajo forumit me 47 anëtarë të Gjenevës.

Para se një armëpushim të merrte të premten e kaluar, sulmet ajrore izraelite dhe zjarri i artilerisë në Gaza vranë 254 palestinezë dhe plagosën më shumë se 1,900 njerëz në 11 ditë sulm.

Këshilli i KB për të Drejtat e Njeriut do të diskutojë krijimin e një hetimi të gjerë, ndërkombëtar mbi shkeljet në sulmet e fundit izraelite në Gaza të rrethuar, por edhe të abuzimeve “sistematike” në territoret palestineze dhe brenda Izraelit.

“Nuk ka dyshim se Izraeli ka të drejtë të mbrojë qytetarët dhe banorët e tij,” tha ajo. “Megjithatë, palestinezët kanë gjithashtu të drejta. Të njëjtat të drejta.”

Propozimi përpara organit më të lartë të të drejtave të Kombeve të Bashkuara kërkon një nivel të paparë kontrolli mbi abuzimet dhe “shkaqet e tyre” në okupimin për dekada të gjata.

Projekt-rezoluta e paraqitur nga Organizata e Bashkëpunimit Islamik do të debatohet gjatë një seance të veçantë një-ditore të këshillit përqendruar në rritjen e dhunës vdekjeprurëse midis izraelitëve dhe palestinezëve këtë muaj.

Seanca e këshillit prej 47 anëtarësh, e thirrur nga Pakistani në emër të OIC dhe Autoritetit Palestinez, nisi të enjten me një deklaratë nga Bachelet.

Ministri i jashtëm palestinez Riyad al Maliki ishte midis atyre që pritet të drejtojë seancën, siç ishte Meirav Eilon Shahar, ambasadori i Izraelit në KB në Gjenevë.

‘Shkaqet kryesore’

Teksti, që pritet të votohet të enjten pasdite, bën thirrje që këshilli të “krijojë urgjentisht një komision ndërkombëtar të hetimit të pavarur, ndërkombëtar…në Territorin e Pushtuar Palestinez, duke përfshirë Jeruzalemin Lindor dhe në Izrael”.

Hetuesit, thuhej në tekst, duhet të hetonin “të gjitha shkeljet dhe abuzimet e pretenduara” të ligjit ndërkombëtar të lidhur me tensionet që ndezën dhunën e fundit.

Por drafti i tekstit shkon përtej konfliktit më të fundit, duke kërkuar gjithashtu që hetuesit të hetojnë “shkaqet themelore të tensioneve të përsëritura dhe paqëndrueshmërisë, duke përfshirë diskriminimin sistematik dhe shtypjen bazuar në identitetin e grupit”.

Hetimi duhet të përqendrohet në vërtetimin e fakteve dhe të mbledhë prova dhe materiale të tjera që mund të përdoren në procedurat ligjore dhe, për aq sa është e mundur, duhet të identifikojë autorët për t’u siguruar që ata mbajnë përgjegjësi, tha ai.

Sulmet izraelite që synojnë luftëtarët vrasin kryesisht civilë

Një raketë dhe zjarr tjetër nga Gaza mori 12 jetë në Izrael, përfshirë një fëmijë dhe një adoleshent palestinez, një ushtar izraelit, një shtetas indian dhe dy punëtorë tajlandezë, thonë mjekët. Rreth 357 njerëz në Izrael u plagosën.

Të mërkurën, Shahar sulmoi si sesionin ashtu edhe projekt-rezolutën.

“Qëllimi i tyre i vetëm”, ​​tha ajo, ishte “të fajësonin Izraelin, të zbardhnin krimet e kryera nga Hamas dhe që Autoriteti Palestinez të shmangte marrjen e përgjegjësive të tij ndaj popullsisë së tij”.

Sulmet e Izraelit në Gaza ishin haptas kundër qeverisë së tij të Hamasit. Sidoqoftë, siç konfirmohet nga një udhëheqës i Hamasit në Gaza, rreth 174 palestinezë të vrarë në bombardimet izraelite ishin jo-luftëtarë, civilë, përfshirë 66 fëmijë, 39 gra dhe 17 persona mbi moshën 60 vjeç.

Hamas tha se 80 luftëtarë u vranë gjatë luftës 11-ditore, duke siguruar numrin e parë zyrtar të grupit për humbjet e pësuara në luftime.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës që ka siguruar numrin e Palestinezëve të vrarë në ofensivën e Izraelit nuk dha një ndarje midis civilëve dhe luftëtarëve.

Duke folur për Associated Press, udhëheqësi i Hamasit Yehiyeh Sinwar tha se të vrarët javën e kaluar përfshinin 57 anëtarë të krahut të armatosur të grupit të tij, 22 anëtarë të grupit më të vogël Xhihad Islamik dhe një anëtar të një grupi të vogël të quajtur Komitetet e Rezistencës Popullore.

Hamas paraqiti një listë nga Ministria e Shëndetësisë duke identifikuar gratë dhe fëmijët që vdiqën.

Më i moshuari ishte një burrë 90-vjeçar, ndërsa ishin tetë fëmijë të moshës 2 vjeç ose nën. Lista nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur, por shumë prej emrave ishin tashmë të njohur mirë.

‘Mosndëshkimi sistemik’

“Mosndëshkimi afatgjatë dhe sistematik për shkeljet e ligjit ndërkombëtar ka prishur drejtësinë, ka krijuar një krizë mbrojtjeje dhe ka minuar të gjitha përpjekjet për të arritur një zgjidhje të drejtë dhe paqësore,” thoshte drafti i tekstit.

Nëse rezoluta kalon, ajo do të krijonte komisionin e parë të hershëm të hetimit të këshillit (COI) – hetimin e nivelit më të lartë që mund të urdhërohet nga këshilli.

COI-ve të tjerë, si ai për Sirinë, u duhet mandati i tyre të rinovohet çdo vit.

Dhe ndërsa këshilli ka urdhëruar më parë tetë hetime mbi shkeljet e të drejtave të kryera në territoret palestineze, ky do të ishte i pari me një mandat për të shqyrtuar “shkaqet themelore” në konfliktin e përpiluar dhe gjithashtu për të hetuar abuzimet sistematike të kryera brenda Izraelit.

Njëzet nga 47 anëtarët e këshillit ishin midis 66 vendeve që mbështetën mbajtjen e sesionit të posaçëm.

Këshilli i të drejtave zhvillon tre seanca të rregullta çdo vit, por mund të mbajë seanca të veçanta me mbështetjen e të paktën një të tretës së anëtarëve.

E enjtja do të shënojë mbledhjen e 30-të të jashtëzakonshme që nga krijimi i këshillit 15 vjet më parë.

Turqia denoncon vërejtjet e drejtorit të OKB-së në Gaza

Turqia denoncoi vërejtjet e drejtorit të Agjencisë së Ndihmës dhe Punëve të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Palestinezë (UNRWA) në Rripin e Gazës – i cili në një intervistë justifikoi sulmin izraelit në enklavën e bllokuar.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Tanju Bilgic në një deklaratë i quajti vërejtjet e Matthias Schmale “të pasakta, fatkeqe dhe jashtëzakonisht të rrezikshme”.

“Unë nuk jam një ekspert ushtarak, por nga këndvështrimi im ka një precizion të lartë në bombardimet e ushtrisë izraelite gjatë 11 ditëve të fundit,” tha Schmale më herët. Ai më vonë kërkoi falje për komentet e tij dhe tha se ato u morën nga konteksti dhe pa sfondin e kritikave të tij ndaj agresionit izraelit.

Deklaratat e lëshuara drejtpërdrejt nga Agjencia kanë theksuar se ndërtesat dhe shkollat ​​e UNRWA u dëmtuan rëndë në sulmet e Izraelit në Gaza, tha Bilgic.

“Sipas raporteve të përditshme të statusit të UNRWA mbi këto sulme, 19 nga fëmijët që humbën jetën ishin studentë të shkollave të UNRWA,” shtoi ai.

 

 

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet