Shëlbimi i shputave të tyre: ‘Satan Shoes’ do të tërhiqet pasi Nike zgjidh procesin gjyqësor me firmën e dizajnit

Një kompani me bazë në Brooklyn që shiti atlete të modifikuara që përmbajnë gjak njerëzor ka rënë dakord të kujtojë këpucët si pjesë e një marrëveshje me Nike. Mbathja me temë Satanai kishte shkaktuar zemërim dhe konfuzion në mediat sociale transmeton Gazeta e Re.

Nike njoftoi të enjten se kishte arritur një marrëveshje me MSCHF Product Studio, i cili bashkëpunoi me reperin Lil Nas X për të krijuar Satan Shoes me edicion të kufizuar – Nike Air Max 97 të zeza të personalizuara. Zbukuruar me pentagrama dhe e shkruar me një varg biblik, shtrati i mesit i këpucës është i mbushur me një përzierje të bojës së kuqe dhe gjakut të njeriut. Me një çmim prej 1,018 dollarë, u bënë vetëm 666 palë atlete.

Truku u bë virale, por gjithashtu tërhoqi vëmendjen e avokatëve të Nike. MSCHF kishte mbajtur logon ikonike “swoosh” të Nike në këpucë, duke bërë që kompania të paraqiste një padi për shkeljen e markës tregtare.

Nike argumentoi në padinë e saj se atletet me temë provokuese kishte të ngjarë të “shkaktonin konfuzion dhe hollim dhe të krijonin një shoqatë të gabuar” midis produkteve të MSCHF dhe kompanisë së këpucëve.

Sipas marrëveshjes së arritur rishtas, MSCHF do të kryejë një tërheqje vullnetare dhe do t’u ofrojë rimbursime të plota klientëve.

Në një deklaratë, Nike përsëriti se këpucët ishin ndryshuar pa autorizimin e saj dhe se rimbursimi po ofrohej “për të hequr (atletet) nga qarkullimi”. Sidoqoftë, Nike nuk zbuloi detaje të mëtejshme rreth përmbajtjes së zgjidhjes. Në gjyqin e saj, kompania kishte kërkuar që MSCHF të shkatërronte çdo Këpucë Satan të mbetura në zotërimin e saj, si dhe çdo produkt tjetër të modifikuar që mban logon e saj.

Javën e kaluar, një gjykatës federal urdhëroi MSCHF të ndalonte dërgimin e atleteve derisa të zgjidhej padia. Fatkeqësisht për Nike, të gjitha, përveç një palë këpucë ishin rrëmbyer tashmë nga blerës të etur, me shumë tashmë në postë. Çifti i fundit do t’i jepej një klienti të zgjedhur në mënyrë rastësore, derisa gjykata të lëshojë urdhrin e saj të ndalimit.

Këpucët kishin shkaktuar një sërë raportesh të lajmeve dhe kishin shkaktuar pandemonium në mediat sociale. Polemikave i shtohej fakti që atletet u lançuan për të përkuar me një videoklip të ri nga Lil Nas X, në të cilin reperi haptas homoseksual “kalëron një shtizë në ferr dhe i jep Djallit një vallëzim”.

Artisti i muzikës dënoi Nike për gjyqin e saj javën e kaluar, duke akuzuar kompaninë për sulmin ndaj lirisë së shprehjes dhe “anulimin” e Këpucëve të tij Satan./Gazeta e Re.

Kategoritë
KurioziteteTë ndryshme