Shevchenko përlotet para kamerës: Nëna dhe motra nuk duan të largohen nga Kievi

Futbollisti legjendar ukrainas dhe fituesi i Topit të Artë, Andriy Shevchenko, foli në një intervistë  për Sky Sports për situatën në vendin e tij dhe pushtimin rus të Ukrainës.

Shevchenko, i cili ka bërë thirrje për paqe dhe unitet të ukrainasve disa herë në ditët e fundit, madje ka derdhur një lot para gazetarëve të Sky Sports mbrëmë.

Dikur, futbollisti më i mirë në botë theksoi se familjarët e tij janë ende në Ukrainë dhe se nuk duan të largohen nga vendi, edhe pse ai ua ka kërkuar këtë.

“Unë flas me prindërit dhe nënën time dhe them se dua të kthehem, por ndjej se tani mund të ndihmoj nga këtu për të folur për atë që po ndodh dhe kjo është një tragjedi e vërtetë me të cilën po përballet populli ukrainas. Mendimi im është të përpiqemi t’i bëjmë njerëzit të kuptojnë situatën, anën njerëzore të situatës me të cilën po përballemi. Unë po përpiqem të mbledh para dhe të ndihmoj shoqërinë ukrainase përmes bisedimeve dhe veprimeve”, tha Shevchenko në fillim të bisedimeve.

Ai thirri motrën dhe nënën e tij që të largoheshin nga vendi, por ata nuk pranuan. Shevchenko pretendon se situata në Kiev është katastrofike.
“Jam krenare që jam ukrainas. Këto janë kohë të vështira për vendin tim, popullin dhe familjen. Nëna dhe motra ime qëndruan në Kiev dhe nuk pranuan të largoheshin. Ata mbeten të luftojnë për lirinë dhe shpirtrat tanë. Në këtë moment vendi është i bashkuar dhe një ata ndihmojnë të tjerët, familjet ndajnë ushqimin me ushtarët. Ne po kalojmë momentet më të vështira të historisë sonë, por njerëzit janë bashkë sepse duan lirinë dhe mbrojtjen e shtëpive të tyre”, shtoi sulmuesi dikur fantastik ukrainas.

Ish-trajneri i Genoas premtoi se do të bëjë gjithçka për të ndihmuar Ukrainën edhe nëse nuk kthehet menjëherë në vendin e tij./gazetaere

Kategoritë
BotaLajme