Shfrytëzimi i rastit George Floyd nga revista ‘e egër’ franceze Charlie Hebdo për përfitime

Revista franceze tallet me vrasjen e George Floyd në ShBA dhe me shqetësimet e racizmit të Meghan Markle në Mbretërinë e Bashkuar, përmes një karikature që është quajtur “e egër” dhe “raciste” transmeton Gazeta e Re.

Revista e diskutueshme franceze Charlie Hebdo ka botuar një karikaturë në faqen e saj të parë që përshkruan Mbretëreshën Britanike Elizabeth II të gjunjëzuar në qafën e Meghan Markle, duke shkaktuar kritika të ashpra në mediat sociale, ku përdoruesit e kritikuan atë për racizëm dhe duke u tallur me vdekjen e George Floyd.

Revista famëkeqe mbishkroi kopertinën e së shtunës, “Pse Meghan u largua nga Buckingham”, së cilës Markle, Dukesha e Sussex dhe gruaja e Princit Harry, e cila ishte shtrirë në tokë duke u përgjigjur, “Sepse nuk mund të merrja frymë më”.

“#CharlieHebdo, kjo është e gabuar në çdo nivel. Mbretëresha si vrasësi i #GeorgeFloyd që dërrmon qafën e Meghan? #Meghan duke thënë se nuk është në gjendje të marrë frymë?”, Halime Begum, CEO i Runnymede Trust, një institucion studimor për barazi racore me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, postoi në Twitter.

“Kjo nuk i shtyn kufijtë, nuk e bën askënd të qeshë ose të sfidojë #racizmin. Kjo nënçmon çështjet dhe shkakton shkelje në të gjithë bordin”.

“Charlie Hebdo ishte jashtëzakonisht i vrazhdë për Profetin Muhamed dhe shumë nga e djathta në Mbretërinë e Bashkuar duartrokitën. Tani, Charlie Hebdo është jashtëzakonisht i vrazhdë për Mbretëreshën. Çfarë do të thonë tani të njëjtët njerëz në të djathtë në MB, pyes veten?”, shkroi një përdorues.

Përdorimi i traumës për fitim

Pasqyrimi pasoi një intervistë televizive ku Markle akuzoi anëtarët e familjes mbretërore Britanike për racizëm.

Në një intervistë historike, Markle, e cila ka një nënë zezake dhe një baba të bardhë, kishte thënë javën e kaluar se shtypi britanik e çoi atë në pikën ku jeta nuk dukej më e vlefshme të jetohej.

“E dija që nëse nuk do ta thosha, do ta bëja. Dhe unë…thjesht nuk doja të isha gjallë më. Dhe ky ishte një mendim i vazhdueshëm shumë i qartë dhe real dhe i frikshëm”, i tha ajo Oprah Winfrey.

Floyd, i cili ishte i racës së zezë, vdiq më 25 maj pasi një oficer policie, i cili është i bardhë, shtypi gjurin në qafën e Floyd ndërsa ai ishte prangosur dhe duke u lutur dhe treguar që nuk po mund të merrte frymë.

Pas vdekjes së tij, trazirat civile u shndërruan në dhunë në nivel lokal.

Protestat u përhapën në të gjithë botën dhe detyruan një llogari të dhimbshme për drejtësinë racore në ShBA.

Charlie Hebdo është akuzuar për shfrytëzimin e traumës së Merkel dhe Floyd për përfitime.

‘Racizmi fashist’

Avokatët e racës së zezë dhe Aziatikë për Drejtësi thanë se kopertina ishte “racizëm i egër, i neveritshëm, fashist” dhe akuzoi revistën për përdorimin e traumës së Floyd për përfitime.

“Fjalët nuk mund të përshkruajnë sa pështirë e gjeta atë kopertinë të Charlie Hebdo”, tha një përdorues tjetër. “Goditja dhe vizatimi i vazhdueshëm i karikaturave raciste nuk është satirë.”

“Nëse ju duhet të shpjegoni vazhdimisht se “satira” juaj nuk është raciste dhe nuk po godet me grushta, atëherë nuk është satirë shumë e mirë”, tha një përdorues tjetër.

Mim Walker-Khan shkroi se ajo është përballur me racizëm në Francë dhe nuk ishte befasuar nga karikatura.

“Por, për ta ndriçuar vrasjen e George Floyd si kjo është absolutisht e neveritshme dhe nuk mund të injorohet. Unë ndjehem i sëmurë nga kjo”.

Në mënyrë të përsëritur raciste dhe provokuese

Charlie Hebdo është kritikuar në të kaluarën për botimin e karikaturave që fyen Profetin Muhamed të Islamit, duke shkaktuar protesta të mëdha në vendet me shumicë Myslimane dhe thirrje për bojkot të mallrave Franceze.

Qeveria Franceze shpesh mbron revistën, duke thënë se liria e shprehjes nuk mund të pengohet./Gazeta e Re.

 

 

Kategoritë
BotaLajme