Shkatërrime masive dhe kapje të shumta të tankeve ruse nga ushtarët dhe bujqit ukrainas

Ushtarët ukrainas kanë regjistruar një video ku shihet se në një nga sulmet e organizuara prej tyre, ata sulmojnë mekanizmin ushtarak rus, më saktësisht tanket e tyre, shkruan Gazeta Metro.

Në shumë zona të Ukrainës, sidomos në zonën e Kievt, ushtria ruse po bënë tërheqje të vazhdueshme mbrapa, ndërsa ushtria dhe Mbrojtja Civile ë këtij vendi, po organizojnë prita të ndyshme duke shkatërruar tanke dhe mekanizëm ushtarak rus.Raportohët për afro 650 tanke ruse të shkatërruara deri më tani, dhe mijëra pajisje dhe mjete tjera artilerie, përfshi anti-ajror, raketa-hedhës, kamionë për logjistikë, pajisje të furnizimit me naftë dhe pajisje përcjellëse, mjete të blinduara etj, të cilat tashmë janë gërmadha në tokën e lulediellit.

Kategoritë
BotaLajme