Shkatërrimi i çdo rakete të lëshuar nga Gaza i shkaktoi Izraelit humbje prej 50 deri në 100 mijë dollarë

Sistemi i mbrojtjes ajrore izraelite “Kupola e Hekurt” për secilën raketë që shkatërroi të cilat u lëshuan nga Gaza kushtoi 50 deri në 100 mijë dollarë.

Shkatërrimi i secilës raketë të lëshuar nga Gaza nga sistemi i mbrojtjes ajrore “Iron Dome” i shkaktoi Izraelit një humbje financiare prej 50 deri në 100 mijë dollarë.

Sipas lajmit të gazetës “Jerusalem Post”, kostoja e prodhimit të raketave me rreze të shkurtër të shkrepur nga Gaza varion midis 300 dhe 800 dollarë ndërsa kjo shifër dyfishohet ose trefishohet për raketat me distancë të gjatë.

Sistemi i mbrojtjes ajrore izraelite “Kupola e Hekurt” për secilën raketë që shkatërroi të cilat u lëshuan nga Gaza kushtoi 50 deri në 100 mijë dollarë.

Në shtypin izraelit, thuhet se Hamasi ka më shumë se 14 mijë raketa, disa prej tyre janë me rreze të gjatë dhe mund të arrijnë në qytete izraelite si Tel Aviv, Haifa dhe Eilat.

“Edhe raketat më të mira nga Hamasi janë me kosto të ulët”, tha studiuesi Uzi Rubin nga Instituti për Studime të Sigurisë Kombëtare në Universitetin Hebraik.

Duke refuzuar pretendimet se raketat e Hamasit së shpejti do të përfundojnë, Rubin duke tërhequr vëmendjen rreth “raketës Drunkard” të përdorur nga krahu ushtarak i Brigadave të Hamasit, Izzeddin al-Qassam, tha se ushtria izraelite nuk e dinte më parë që Hamasi kishte raketa që mund të arrijnë në rajonin Eilat dhe tha se inteligjenca izraelite ka vlerësime të mangëta në lidhje me çështjen.

Ndërsa nuk ka pasur ende asnjë deklaratë nga autoritetet izraelite në lidhje me koston e shkatërrimit të raketave të lëshuara nga Gaza.

Në deklaratën e ushtrisë izraelite thuhet se “Hamasi dhe Lëvizja Xhihadi Islamik lëshuan 3.100 raketa nga Gaza drejt Izraelit brenda 7 ditëve”.

Në deklaratën e së enjtes nga Brigadat al-Qassam thuhet se ka filluar të përdoret “raketa Drunkard”, e cila ka një diapazon prej më shumë se 250 kilometra dhe ka një fuqi të madhe shkatërruese.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz njoftoi se sistemi i mbrojtjes ajrore “Kupola e Hekurt” ka shkatërruar më shumë se 1.000 raketa që nga fillimi i operacionit ushtarak kundër Rripit të Gazës më 10 maj.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet