Shkencëtarët e Pentagonit zbulojnë një mikroçip që ndjen COVID-19 në trupin tuaj PARA se të tregoni simptoma dhe një filtër që nxjerr virusin nga gjaku

Shkencëtarët e Pentagonit që punojnë brenda një njësie sekrete të ngritur në kulmin e Luftës së Ftohtë kanë krijuar një mikroçip që do të futet nën lëkurë, i cili do të zbulojë infeksionin COVID-19 dhe një filtër revolucionar që mund të largojë virusin nga gjaku kur bashkohet me një aparat dialize transmeton Gazeta e Re.

Ekipi në Agjencinë e Projekteve të Kërkimit të Avancuar të Mbrojtjes (DARPA) ka punuar për vite në parandalimin dhe përfundimin e pandemive.

Ata vlerësojnë çështjet dhe vijnë me zgjidhje të zgjuara, të cilat nganjëherë shfaqen më shumë nga një roman i trillimeve shkencore sesa nga një laborator që punon.

Një nga shpikjet e tyre të fundit, ata thanë për 60 Minuta të Dielën në mbrëmje, ishte një mikroçip i cili zbulon infeksionin COVID tek një individ përpara se të mund të bëhet një shpërthim.

Mikroçipi me siguri do të shkaktojë shqetësime tek disa për një agjenci qeveritare që vendos një mikroçip te një qytetar.

Zyrtarët që folën me ekipin e 60 Minutes thanë se Pentagoni nuk kërkon të gjurmojë çdo lëvizje tuaj.

Një shpjegim më i hollësishëm nuk u dha.

Koloneli në pension Matt Hepburn, një mjek i sëmundjeve infektive të ushtrisë që drejton përgjigjen e DARPA ndaj pandemisë, i tregoi ekipit 60 Minutes një xhel si ind, i krijuar për të provuar vazhdimisht gjakun tuaj.

“Ju e vendosni atë nën lëkurën tuaj dhe ajo që ju tregon është se ka reagime kimike që ndodhin brenda trupit dhe ky sinjal do të thotë që ju do të keni simptoma nesër,” shpjegoi ai.

Ai tha se ata ishin të frymëzuar nga lufta për të ndaluar përhapjen e virusit në USS Theodore Roosevelt, ku 1,271 anëtarë të ekuipazhit dolën pozitivë për koronavirusin.

“Detarët do të merrnin sinjalin, pastaj do të administronin vetë një marrje gjaku dhe do të testonin veten në vend.”

“Ne mund ta kemi atë informacion në tre deri në pesë minuta”.

“Ndërsa shkurtoni atë kohë, ndërsa diagnostikoni dhe trajtoni, ajo që bëni është të ndaloni infeksionin në gjurmët e tij.”

Trupat ka të ngjarë të jenë tepër skeptikë ndaj shpikjes së re.

Në shkurt, The New York Times raportoi se një e treta e trupave kanë refuzuar të marrin vaksinën, duke parë shqetësimet se vaksina përmban një mikroçip të krijuar për të monitoruar marrësit, se do të çaktivizojë përgjithmonë sistemin imunitar të trupit ose se është një formë e qeverisjes kontrolli

Një shpikje tjetër e ekipit të Hepburn është një filtër, i cili vendoset në një aparat dialize dhe largon virusin nga gjaku.

Trajtimi eksperimental katër-ditor iu dha “Pacientit 16”, një bashkëshorti ushtarak, i cili ishte në ICU me dështim të organeve dhe shok septik.

“Ju e kaloni atë, dhe ai e nxjerr virusin dhe e kthen gjakun përsëri”, tha Hepburn.

Brenda ditëve, Pacienti 16 bëri një shërim të plotë.

FDA ka autorizuar filtrin për përdorim urgjent dhe është përdorur për të trajtuar gati 300 pacientë me sëmundje kritike.

Një agjenci tjetër e Pentagonit, Instituti i Përbashkët i Patologjisë, studion mostrat e indeve nga ushtarët dhe marinarët e infektuar me patogjenë në të gjithë botën.

Ata kanë në laboratorët e tyre ind nga pacientët e infektuar me Gripin Spanjoll 100 vjet më parë, dhe në 2005 një ekip nga spitali i malit Sinai dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) arritën të rikrijonin virusin.

Ata gjithashtu gjetën të mbijetuar dhe kanë prodhuar antitrupa ndaj virusit vdekjeprurës.

Një anëtar i ekipit, Dr James Crowe, ka gjetur një mënyrë për të gjetur antitrupa në një shishkë me gjak në një kohë record, duke zvogëluar kornizën kohore nga gjashtë në 24 muaj në 78 ditë.

Teknologjia që ai zhvilloi u përdor për të ndihmuar në krijimin e antitrupave kundër COVID-19.

Ata aktualisht po punojnë për mënyra për të shpejtuar rritjen aktuale të antitrupave, një proces që aktualisht zgjat tre javë për 7,500 doza.

“Ne do të fillonim nga një mostër gjaku nga një i mbijetuar, dhe do të përfundonim me të gjitha këto dhe do t’ju jepnim një injeksion të shërimit brenda 60 ditëve,” tha ai.

Një shkencëtar tjetër, Dr Kayvon Modjarrad, aktualisht po përpiqet të krijojë një vaksinë kundër të gjithë koronavirusëve.

“Ky nuk është trillim shkencor, ky është fakt shkencor,” i tha ai emisionit.

“Ne kemi mjetet, kemi teknologjinë, për ta bërë këtë të gjithë tani.”

Ai tha se qëllimi ishte që të ishin në gjendje të inokulonin njerëzit kundër viruseve vdekjeprurëse që madje nuk janë identifikuar.

“Viruse vrasës që nuk i kemi parë, madje as nuk i kemi imagjinuar, do të mbrohemi kundër tyre,” tha ai.

 

Kategoritë
BotaLajme