Shpenzimet ushtarake globale rriten në 2 trilion dollarë, pavarësisht pandemisë Covid-19

Përkundër një ngadalësimi ekonomik dhe një pandemie të vazhdueshme, ushtarakët në të gjithë botën panë që buxhetet e tyre u rritën në nivele rekord transmeton Gazeta e Re.

Pandemia Covid-19 nuk e ka zbehur oreksin botëror për shpenzimet ushtarake në vitin 2020, sipas një raporti të ri nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Në vitin 2020, edhe kur kombet në të gjithë botën luftuan për të përmbajtur koronavirusin, bota shpenzoi pothuajse 2 trilion dollarë në shpenzime ushtarake, një rritje prej 2.6 përqind që nga viti 2019.

Rritja e shpenzimeve ushtarake ndodhi edhe kur ekonomia botërore u tkurr me 3.3 përqind më 2020 ndërsa kombet u bashkuan nën masat bllokuese në një përpjekje për të përmbajtur pandeminë.

Të dhënat e SIPRI sugjerojnë se disa nga vendet më të prekura nga pandemia Covid-19 dështuan të devijojnë burimet drejt sistemeve të tyre shëndetësore, të cilat në shumë raste u afruan pikës së thyerjes.

SHBA mbeten shpenzuesit kryesorë ushtarakë në botë duke derdhur rreth 778 miliardë dollarë në ushtri, një rritje prej 4.4 përqind më 2019.

Për të dhënë një ide se sa SHBA shpenzon më shumë se të gjitha kombet e tjera, ato përbënin 39 përqind të shpenzimeve të përgjithshme ushtarake globale në vitin 2020. Buxheti në rritje i mbrojtjes ushtarake të vendit reflekton një besim në administratën e mëparshme të Donald Trump se madhësia e ushtrisë nuk ishte ‘mjaft e madhe’.

SHBA gjithashtu udhëheq botën në vdekjet që rezultojnë nga infeksionet Covid-19, me pothuajse 600,000 të vdekur dhe më shumë se 32 milion raste.

Një rritje në buxhetin ushtarak amerikan “pasqyron shqetësimet në rritje mbi kërcënimet e perceptuara nga konkurrentët strategjikë si Kina dhe Rusia”, tha një analist nga SIPRI.

Kina, e cila ka përmbajtur pandeminë Covid-19 shumë më mirë se shumica e vendeve të tjera dhe një nga ekonomitë e pakta që u rrit ende në vitin 2020, gjithashtu pa një rritje modeste në buxhetin e saj ushtarak për të 26-tin vit radhazi.

Në vitin 2020 Kina shpenzoi 252 miliardë dollarë për ushtrinë e saj, një rritje prej 1.9 përqind nga 2019 dhe shpenzuesi i dytë më i lartë pas SHBA.

“Kina spikat si shpenzuesi i vetëm kryesor në botë që nuk e rrit barrën e saj ushtarake në vitin 2020 pavarësisht rritjes së shpenzimeve të saj ushtarake për shkak të rritjes së saj pozitive të PBB-së vitin e kaluar,” tha Dr. Nan Tian, ​​Studiues i Lartë i SIPRI.

Vendi në mënyrë efektive pa buxhetin e tij ushtarak të tkurrej si përqindje e PBB-së në vitin 2020, në kontrast të plotë me vendet si Franca.

Si shpenzuesi i tetë më i madh ushtarak, Franca tani po shpenzon më shumë se 2 përqind të PBB-së për ushtrinë e saj, kryesisht për shkak të një ekonomie që u tkurr në vitin 2020.

Pandemia Covid-19 goditi vendin veçanërisht rëndë, me bllokime dhe nivele të larta të infeksioneve që vazhdojnë në vend mes një përhapje të vaksinave të dëmtuara.

Ushtria ruse gjithashtu u rrit me 2.5 për qind duke arritur në 61.7 miliardë dollarë. Sidoqoftë, kjo ishte 6.6 përqind më e ulët sesa ishte buxhetuar fillimisht.

Koronavirusi ka katalizuar një problem demografik që Presidenti i Rusisë Vladimir Putin e ka quajtur një çështje të sigurisë kombëtare. Përveç niveleve të ulëta të lindjeve dhe vdekjeve nga migracioni që rezultojnë nga Covid-19 panë që popullsia ruse u tkurr për herë të parë në 15 vjet.

Një zhvillim tjetër i rëndësishëm ishte rënia e shpenzimeve ushtarake në Lindjen e Mesme, me shpenzimet në rënie me 6.5 përqind në 143 miliardë dollarë.

Rajoni, i cili rregullisht kryeson grafikët në shpenzimet e armëve u detyrua të shkurtojë shpenzimet ndërsa çmimet e naftës bien. Shpenzimet ushtarake të Arabisë Saudite ranë me 10 përqind në vitin 2020, vëren raporti.

Në 2020 shpenzimet ushtarake të Turqisë u ulën me 5 përqind më 2020, në 17.7 miliard dollarë. Raportet e SIPRI thonë se rënia “ishte një përjashtim në një dekadë shënuar nga një trend i vazhdueshëm rritës në shpenzimet ushtarake të Turqisë, me rritje prej 77 përqind midis 2011 dhe 2020.”

Një rënie e shpenzimeve ushtarake turke lejoi gjithashtu që Izraeli të kapërcejë Turqinë si 15 shpenzuesit më të mirë ushtarakë me 21,7 miliardë dollarë.

Vendet e Afrikës Sub-Sahariane, të cilat renditen si disa nga vendet më të varfra të botës, gjithashtu rritën buxhetet e tyre ushtarake.

Buxhetet ushtarake u rritën me 3.4 përqind duke arritur 18.5 miliardë dollarë me Çadin (31 përqind), Malin (22 përqind), Mauritaninë (23 përqind) dhe Nigerinë (29 përqind), të gjitha në rajonin e Sahelit si dhe Ugandën (46 përqind).

Raporti i SIPRI paralajmëron gjithashtu që ndërsa ndikimi i pandemisë COVID-19 vazhdon më 2021, bota mund të fillojë të shohë një rënie të shpenzimeve ushtarake ndërsa vendet shtrëngojnë buxhetet dhe kërkojnë të stimulojnë ekonominë më të gjerë./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme