Shpirti i Princit Philip ‘jeton’ dhe po kërkon një trup të ri, thonë fshatarët në ishullin Vanuatu ku Duka i Edinburgut adhurohej si një Zot

Shefi i një fshati të largët të Paqësorit të Jugut që adhuronte Princin Philip me zjarr fetar ka thënë se shpirti i tij ‘jeton’ dhe tani po kërkon një trup të ri transmeton Gazeta e Re.

Njerëzit nga fshati Yakel në ishullin Tanuat të Vanuatut e kanë nderuar për dekada Philip, i cili vdiq në Kështjellën Windsor javën e kaluar në moshën 99 vjeç.

Shefi i Yakel Albi tha se ishte e paqartë se si lëvizja fetare do të ndryshonte pas vdekjes së Filipit sepse fshatarët besonin se shpirti i tij tani ishte i dobët dhe po kërkonte një ‘shtëpi’ të re.

Ndërsa shumë të huaj supozuan se djali i madh i Filipit Charles ose nipërit William dhe Harry do ta pasonin atë për të pasur një vend të veçantë në zemrat e fshatarëve, Albi tha se asgjë nuk ishte e sigurt.

“Shpirti i Princit Philip e ka lënë trupin e tij, por ai jeton akoma. shtë shumë shpejt për të thënë se ku do të banojë,” tha ai për AFP.

Nën një flamur britanik që fluturonte në gjysmë shtizë, Albi u bashkua me pleqtë të hënën në Yaohnanen – një fshat tjetër që adhuron Filipin – për të debatuar se si të shënojnë vdekjen e Dukës.

Shefat folën nga ana e tyre gjatë diskutimeve të përpikta se çfarë do të thotë vdekja për sistemin e tyre të zakonshëm të besimit, me një rezolutë që ka të ngjarë të ketë disa ditë larg.

Albi kishte fjalë ngushëllimi për Mbretëreshën, duke i uruar asaj gëzim sepse edhe pse trupi i Filipit ishte i humbur, shpirti i tij jetonte.

Shefat e Yakel thanë se po i dërgonin një mesazh konfidencial familjes mbretërore pas vdekjes së Filipit.

Lëvizja Prince Philip besohet të ketë filluar në fund të viteve 1970 pas një vizite nga Duka i Edinburgut në Vanuatu më 1974.

Zyrtarët britanikë duke hetuar fenomenin arritën në përfundimin se ai buronte nga një legjendë e lashtë për një djalë të kthyer që kishte lëkurë të zbehtë.

Kur mësuan se Filipi i lindur në Greqi nuk kishte lindur në Angli, Francë ose Shtetet e Bashkuara, ata mund të kenë vendosur që Duka duhet të jetë nga Tanna.

Antropologët thonë se lëvizja është një mënyrë që fshatarët në ishullin e harlisur vullkanik të gjejnë një lidhje shpirtërore me botën e jashtme.

Në fshatra të tjerë në Tanna, vendasit janë pjesë e të ashtuquajturës Lëvizje John Frum, një kult i ngjashëm që buron nga pamja e një të huaji me lëkurë të zbehtë në vitet 1930.

Pasuesit e lëvizjes, i cili inkurajon rikthimin në zakonet tradicionale të vallëzimit dhe pirjes së kavasë, besojnë se një hero, ‘John Frum’ do të kthehet një ditë, duke sjellë me vete pasuritë e shikuara në duart e GI amerikanë gjatë Luftës së Dytë Botërore, përfshirë radiot dhe makinat.

Fiset dhe gratë e fiseve Yaohnanen në ishullin Tanuat të Vanuatut u shkatërruan me lajmin për vdekjen e Princit Filip dhe kanë filluar një proces rituali që mund të zgjasë me javë.

Banorët e ishullit ishin në gjumë kur vdekja e Dukës së Edinburgut iu njoftua botës të premten në mbrëmje dhe ishin zgjuar herët për të korrur patate të ëmbla mëngjesin tjetër.

Ata nuk ishin në dijeni të lajmit tragjik derisa një grua nga një vendpushim aty pranë u tha kur u kthyen nga puna të shtunën pasdite.

Trishtimi i fisit u duk menjëherë pasi gratë shpërthyen në lot dhe burrat e thyer nga zemra heshtën ndërsa përpiqeshin të ngushëllonin fëmijët e tyre.

Shefi i fshatit Yapa tha, duke mbajtur një foto që tregon fiset që takoheshin me të ndjerin Mbretëror: “Në vitin 2007, ne u çuam në Angli. Lidhja midis njerëzve në ishullin e Tanës dhe njerëzve anglezë është shumë e fortë. Ne po dërgojmë mesazhe ngushëllimi për Familjen Mbretërore dhe popullin e Anglisë.”

Mary Niere, e cila punon si llogaritare në White Grass Ocean Resort and Spa, i tha Daily Mail Australia se fshati ishte kryesisht i zbrazët kur ajo mbërriti, por ishte një burrë i moshuar i ulur në nakamal. ku burrat takohen dhe pinë kava.

“Kur i thashë ai ishte i shokuar dhe më pyeti nëse isha duke thënë të vërtetën sepse ai nuk mund ta besonte atë,” tha ajo./Gazeta e Re. 

Kategoritë
BotaLajme